| Kreisegger a întrebat:

De ce e viata asa nedreapta de ce au alti averi si case si masini si bani si mai stiu eu ce dracu si alti nau ma enerveaza chestiile astea de exemplu de ce nu sunt ei in locul nostru sa vada cum ar fi.Si cei saraci si cei bogati aprozimativ sunt buni la suflet dar tot iei se duc la Dumnezeu si noi la Dracu!

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Puna la urma trebuie sa murim si sa ne ducem la bine sau la rau, tu fi bun si o sa ajungi unde tie locu, iar cei care se duc naibii merg la distractie si femei doar de aia se numeste iad laughing

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cu alte cuvinte, de ce nu crapa si capra vecinului, nu?

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Casele, masinile, banii se fac prin munca si se pierd intr-o clipa. Nu iti aduc fericirea si nu le iei cu tine cand mori. Santatea, familia, cariera, iubirea sunt de o mie de ori mai importante si cei care le au sunt cu adevarat norocosi. Uite, eu acum am bani suficienti sa imi fac aproape toate placerile, bani castigati prin multa munca cinstita. Inca imi amintesc vrremurile cand aveam o singura pereche de blugi pe care o spalam sambata seara si de care trageam pana se rupeau de tot, cand aveam gauri cat podul palmei in talpa ghetelor si le acopeream cu cartoane ca sa nu calc pe caldaram. Crede-ma, fericirea nu sta in bogatie. Cel mult pot spune ca sunt fericita ca am catsigat fiecare banut prin munca cinstita. Restul, adevarata fericire o simt cand ma plimb mana in mana cu sotul meu (si uit de ghete sau ce blugi port), cand ma vad cu prietenii (si bem si acum tot un suc ca pe vremuri), cand citesc o carte (acum mi le cumpar, inainte le imprumutam de la biblioteca, nu simt nici o diferenta)

| whatevernvm a răspuns:

Zi-le tu, boss

| RAY a răspuns:

In Romania? pentru ca au furat,dincolo? mostenitori de avere asta e norocul lor sau pentru ca au muncit din greu, nu au facut gratare si au baut bere si au adunat, sa stii ca bogati de acolo au si creier au bagat banii in alte investiti nu ca aici vile, cwrve, masini scumpe, haine si atat si cand se face patron se crede dumnezeu

| WaterDrop a răspuns:

Pentru ca trebuie sa existe o ierarhie in societate.Nu ar fi posibil asa ceva daca toti ar fi egali.Cel putin nu in ziua de azi.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Alti sunt aprozimativ buni dar iei nau noroc.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Find ateu si necrezand in religie, tot cred si eu in ceva, toti credem. dar uni care au averi nu au muncit pentru ele. s au imbogatit de pe urma familiei tale si de pe urma multor altor. normal noi suntem cei bogati si ei sunt cei saraci. gandeste-te daca populatia muncitoare dintr-o tara s-ar opri din munca si nu ar mai plati nici un impozit nimic. si ar trai precum in perioadele antice fara impozite, taxe. gandeste-te cine ar deveni cei bogati si cei saraci si al cui suflet s-ar lumina si al cui s-ar intuneca.

| Dem0N a răspuns:

Iad sau Rai, Rau sau bun... Toate astea sunt prejudecati impuse de societate. O viata avem, hai sa o traim. Daca vrei sa fii si tu din randul oamenilor cu o stare materiala buna iti dau un sfat: Invata, aprofundeaza o limba straina, si du-te in strainatate. Acolo iti vei forma un viitor. Romania e o tara de ****.

| alexfab33 a răspuns:

Cei care au averi au muncit mult pentr asta. nimic nu cade din cer

| Dem0N a răspuns (pentru alexfab33):

Hai nu mai spune. Daca eu sunt fiul lui Becali sa spunem, crezi tu ca eu nu voi avea anumite 'relatii' ce ma vor ajuta sa castig bani doar miscand un deget? Sau copilasii de parlamentari, ii vezi tu asa destepti? Le pune tata o pila si boom la conducerea tarii. Sa fim seriosi, cade si din cer o groaza. Oamenii cinstiti culeg firmiturile celor ce aleg sa mearga pe o cale nu tocmai corecta. Poti avea 1000 de studii, in Romania nimic si nimeni nu va fi apreciat la nivelul la care trebuie fara o "vorba buna"

| 3amthinking a răspuns (pentru alexfab33):

Da, serios?! Si daca au furat? Si daca e doar mostenire pentru care perfectii printisori nu au muncit dar au primit-o? Asta nu se poate numi munca.

| Kreisegger explică (pentru alexfab33):

Piretene Nu tot timpu!

| alexfab33 a răspuns (pentru 3amthinking):

Noi trebuie sa ne gandim la ce avem in putere de controla in viata asta. Restul nu conteaza. Sunt foarte multi oameni care au ajuns departe incepand de la zero. Asta datorita perseverantei si fortei de munca. Cei care au furat sau au mostenit, asa cum ai spus tu, nu se poate zice de ei ca au muncit. Cei care au acumulat averi in mod nedrept, pana la urma se vor distruge singuri

| Rodicanegrescu a răspuns:

Nu te necaji, nu stii cand viata iti rezerva ceva bun.Sunt cazuri cand, chiar si cei bogati sunt nefericiti.Steve Jobs, un om deosebit de bogat nu a reusit sa faca nimic in fata unei boli crude.Eu zic asa: sa ne bucuram de ce avem si sa nu fim nefericiti pentru ce nu avem. E mult mai bine si apoi gandirea optimista atrage succesul. Cu drag!

| miki_6623 a răspuns:

Da o fuga pe la scoala, invata cat au invatat ei, munceste cat au muncit ei si abia atunci vei avea dreptul sa ii arati cu degetul de ce au si tu nu ai.