| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva unde pot gasi un gen de persoana sentimentala
, care sa stie cum sa ma trateze de depresie?
Un fel de remediu al Depresiei.
Încerc toate posibilitatiile sa scap de Chestia asta!

21 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cum spune colegul, sunt sanse sa reusesti daca iti poti schimba modul de gandire. Persoanele sentimentale nu pot nici e departe sa te ajute, tocmai ca alea au si ele depresiile lor. Nu e o solutie sa gasesti pe cineva ca sa plangeti unul pe umarul altuia. E vorba de stiinta, de modul de functionare a creierului, de modul de comportament al oamenilor. Poti prinde incredere si intr-un psiholog, sunt si persoane cu experienta de viata si cu un anume har dar nu le gasim toti in preajma. Cineva trebuie sa te descoase atent despre evenimentele din viata, ce te-a marcat etc, ca sa te poata ajuta. Scrie-mi in privat daca te ajuta si poate iti sunt de folos.

| anonim_4396 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu pot sa-ti trimit mesaj, pe privat!

Am incercat, dar apare link-ul, ca sunt minor si nu permiti mesaje de la minori.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se poate scoate? Cum se face?

| OoBunnyoO a răspuns:

Cel mai bine gasesti un psiholog. O persoana sentimentala nu te va ajuta sa scapi de despresie. Psihologul dispune de niste tehnici invatate cu care te poate indruma spre vindecare. Un psiholog stie ca vindecarea depresiei vine de la tine. Daca tu iti bazezi vindecarea pe o "persoana sentimentala", nu te vei vindeca niciodata.

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

Sper sa mearga!
Tre' sa fiu optimist.

| Clorox a răspuns:

Dragule, sunt in depresie de 2 ani si s-a agravat intr-un hal de am ajuns sa fiu izolat in casa si sa am un comportament foarte deranjant!
Stii ce m-a salvat? Nimic si nimeni, singur te scoti din asta, din pacate pentru unii e prea tarziuwinking

| Claudiu1905 a răspuns (pentru Clorox):

"Dragule"? E absolut imposibil ca un baiat sa foloseasca acest cuvant din moment ce nici fetele nu-l prea folosesc, fato big grin Sunttrist45, vezi ca-i place psihologiahee hee nu astepta invitatie speciala

| Clorox a răspuns (pentru Claudiu1905):

Wut? Daca tu nu-l folosesti asta nu inseamna ca eu nu am voie s-o fac laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am citit raspunsurile...
Si eu am depresie-severa!
Eu o am de cateva luni, si deja ma simt un Gol..pe lume.
Nu imi vine sa cred ca abia incepe..si ca va dura poate chiar ani.

| 4StarLight a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu va dura ani dacă scapi cât mai repede de ea! Caută pe cineva şi povesteşte-i tot ce simţi,tot ce te supără! Comunicarea este cea mai bună metodă,și mai ales că poţi înţelege de unde a plecat asta! Poţi ieşi și singur din ea dacă zici că eşti în stadiul de început,admiră orice lucru frumos,când te trezești dimineaţa zâmbeşte şi spune-ţi că va fi o zi bună,bucură-te de viaţa!
Am avut și eu o experienţa tot aşa,cu mici diferenţe, dacă vrei putem vorbi în privat să-ţi spun mai multe și cum am ieșit eu din acea stare!
Chiar dacă nu vrei, începe prin a te bucura de lucrurile mici de la tot pasul! Pe mine mă relaxează să merg, când vin de la școală mă gândesc la tot astfel că nici nu-mi mai dau seama cum ajung aşa repede și apoi acasă nu mai am nicio problemă!
Vei vedea că merge!
Și să ştii că fiecare om are o anumită magie în el, se numeşte puterea minţii! Dacă o descoperi şi ştii cum s-o controlezi, atunci e mare lucru! happy

| anonim_4396 explică (pentru 4StarLight):

Am descoperit acea "magie"
Doar ca este totul complex, e o depresie complexa sau depresiile mele sunt complexe.
Stiu sa ma linistesc temporar, dar stiu ca n-o sa reusesc mai mult de 5% Din ce mi-am propus sa fac/reusesc in viata asta.

Farmrcul ala pe care mi-l imaginam eu, s-a transformat in pustietate.

Am incercat sa-ti trimit mesaj, dar nu merge...

| 4StarLight a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici la mine nu merge.
Oricum, ţi-am zis că psihologul poate face să reiasă omul din tine, să te elibereze de griji, de probleme, să te scape de depresie ca data viitoare să nu-i mai permiţi să te acapareze!
Îţi voi spune ce nu am putut să-ţi spun în privat:la vârsta de 13 ani am avut atacuri de panică, este un fel de depresie și simţeam că înnebunesc, că nimeni nu mă poate înţelege!
Așa, am ajuns la un psiholog care după 3-4 luni m-a făcut să scap definitiv de atacuri!
Şi acum simt uneori că înnebunesc, dar nu-mi permit asta, și nu se mai ajunge la stările ălea de atunci.
Am învăţat că eu trebuie să-mi controlez gândurile, nu ele pe mine și acum, când sunt copleșită uneori, ştiu că trece şi că mâine voi fi uitat!
Cineva îmi tot spunea că viaţa e atât de frumoasă şi mi-am zis că după ce scap de acele stări voi căuta frumuseţea vieţii. Asta mi-a dat speranţă şi m-a ajutat s-o scot la capăt! happy

| anonim_4396 explică (pentru 4StarLight):

Ma bucur ca ai scapat!

La mine e foarte grav, nu cred ca sunt sanse..sa scap!

| 4StarLight a răspuns (pentru anonim_4396):

O să scapi, nimeni nu moare când e în depresie. Fii curajos/curajoasă și ai încredere!
Cel mai rău pe lumea asta este gândul că vei muri și să ştii că se va întâmpla!
Dacă nu mori din asta, este primul pas că îţi vei reveni. happy

| anonim_4396 explică (pentru 4StarLight):

Sper.
Ar fi bine, daca asta era singura mea problema.

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! big grin
Sfatul meu psihologic: big grin
-invinge orice forma de emotie negativa, de teama! big grin
-refuzul de a ierta implica in mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodata. big grin
-viata ta, este in aceste moment. big grin
-viitorul este o replica a trecutului. big grin
-cand mintea ta este impovarata de trecut, traiesti aceleasi lucruri. big grin
-calitatea constiintei din prezent da forma viitorului, care nu poate fi trait decat in clipa de acum. big grin
-identifica-te cu mintea, observa gandul, nu-l analiza! big grin
-asculta linistea din spatele oricarui sunet! big grin
-observa cromatica, nu interpreta! big grin
-modifica-ti gandul, sau accepta-l! big grin
-modifica-ti starea, sau accepta starea! big grin
-simte corpul tau interior, scufunda-te in iluminare! big grin
-traieste clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu exista salvare in timp, nu te poti elibera in viitor de problema ta. big grin
-prezenta in clipa de acum este cheia libertatii. big grin
-nu poti fii liber decat acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers asa cum ai dorit. happy
-iti manifesti o putere sa mergi mai departe, de ce s-a intamplat in trecut. happy
-te impotrivesti lucruriilor care exista deja. happy
-speranta te concentreaza pe viitor, neaga prezentul, neaga fericirea ta. happy
-situatia ta de viata exista in timp. happy
-viata ta exista acum. happy
-situatia ta de viata este o constructie a mintii. happy
-viata ta este reala. happy
Ideologii personale.Aleg sa renunt la depresie/ingrijorare/teama/dezamagire pentru ca: sad
-apare in urma constientizarii a unui lucru gresit. sad
-este rezultatul prejudecatiilor. sad
-sunt trist pentru ca sunt intr-o stare de regret. sad
-am o mare neplacere si suferinta. sad
-am o minte impovarata cu impotrivire. sad
-sufletul meu este incatusat, in suferinta, in judecata pacatului. sad
-am de ce sa ma ingrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat in necuratie si suprare. sad
-sunt singur impotriva cerului. sad
-sunt nefericit si neimpacat. sad
-sufletul nu s-a detajat de trecut si de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, consta in urmatoarele idei: big grin
-fac ceea ce imi consoleaza binele. big grin
-fac ceea ce ma bucura pe o perioada lunga de timp. big grin
-fac totul profund, din inima, nu din minte. big grin
-renunt la orice modalitate de pacat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. big grin
-vreau sa il pot contempla pe Isus Hristos, regele sfintiilor si al ingeriilor, in purificare, slava si in gloria pentru eternitate. big grin
-sunt impacat cu trecutul, m-am iertat. big grin
-traiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern imi da bucurie. big grin
-ma pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce sa imi fac griji. big grin
-simt sanatatea si viata din mine. big grin
-am o minte iluminata, purificata. big grin
-de astazi(data), mi-am schimbat viata radical. big grin
-ma detasez de pacat, de ce nu-mi aduce fericirea si pacea. big grin
-confer o viata noua. big grin
-nu ma mai intereseaza ce mi-a placut candva. big grin
-imi consolidez sanatatea si bucuria. big grin
Iti doresc toate aceste acumulari psihologice facute de mine, sa le contemplezi! big grin

| 4StarLight a răspuns:

Psihologul te poate ajuta! Este un fel de "doctor pentru suflet"!
El te poate ajuta să înţelegi ce e cu tine, de unde a plecat asta și cum poţi să scapi de depresie!
El este făcut pentru asta, pentru asta are o facultate, pentru a putea ajuta persoane cu probleme ca ale tale! Dar trebuie voinţă și încredere, el îţi spune cum, dar tot de tine va depinde!
Dacă ai un caracter puternic vei ieşi din asta mult mai repede decât ai crede!

| Ami563Midori a răspuns:

Numai tu cu propria minte si propriul corp te poti ajuta. Am depresie de 5 ani severa, poate cronica. Doar eu singura ma pot ajuta sa ies din starile mele de nervi, stres, tristete, etc. Sa ma plang cuiva nu ajuta. Comunicarea da, sa vorbesti cu cineva ceva interesant, amuzant, ce te face sa uiti de starea ta pe moment, ar fi un pas important spre un fel de vindecare si cunoastere a mintii. Citeste, vezi un film bun, adopta un animal, sau hraneste animalele, admira natura, gaseste-ti un loc al tau unde sa scapi de griji si probleme. Mila, ruga, plansul nu te vor ajuta. Trebuie sa inveti sa fii puternic cu tine insuti. Daca ai nevoie de un sfat in plus, sau cineva care sa iti tina de urat, sa conversezi cu cineva, trimite-mi Facebook-ul tau pe privat, ca acolo nu il vede oricine, pot fi unii care doar si-ar bate joc de problema ta daca publici Facebook-ul tau aici.

| gianicardeles a răspuns:

Eu, add pe Facebook - Matei Lm

| ADIDESLER a răspuns:

Sunt aici... vreau sa te ajut...da-mi Facebook-ul tau

| ADIDESLER a răspuns:

Da-mi Facebook-ul