| georgcyc a întrebat:

Știe cineva ce crema se folosește pentru durere de genunchi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Sunt intr adevar niste infiltrații care te scapă de durere cel putin un an.
Bineînțeles si diclofenacul.
Oamenii de la tara mai folosesc varză, vezi in link,
https://punctul.md/......e-umflate/
Un medic poate pune un diagnostic clar și o schemă de tratament potrivită.
Multa sanatate,

| georgcyc explică (pentru ioana748):

Mulțumesc frumos pentru sfat

| ioana748 a răspuns (pentru georgcyc):

Cu placere,
Sanatatehappy
Multumesc pentru funda,

| georgcyc explică (pentru ioana748):

Va mulțumesc frumos eu mult

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Voltaren, Diclofenac. Sunt mai multe.

| relian a răspuns:

Depinde ce problama ai. Daca ai probmela ce se poate repara, folosesti crema "operatie" laughing daca ai ceva artrita poti face ceva injectii cu sterozi ceva genu asta.
cremele is frectie, cu alea faci frectie, ori is pentru piele, nu pentru durere.

| georgcyc explică (pentru relian):

Nu ești pe treaba ta, auzi injecții cu steroizi...

| relian a răspuns (pentru georgcyc):

Injectii cu corticosteroizi sau cum sor mai numi.Am si spus "ceva genul asta" deci asta se face daca ai cartilaju de pe oase uzat, sau artrita cum se mai numeste.
Asta se face, pentru ca o alta cale nu prea este, ar fi inlocuirea cartilajului, dar se face doar pentru persoane in varsta si nu te gindii ca e minunat o astfel de interventie.Ori sa iei medicamente asa intruna.

Deci is f pe treaba mea, se pare ca tu nu preas esti pe a ta laughing
Daca ai durere la articulatii si is cauzate de artrita, cam injectiile astea ar fi cea mai buna metoda, altfel stai asa cu durerea.
Injectiile astea spre deosebire de alte medicamente te tin mult timp, luni de zile, uneori pot elimina durerea de tot, asta daca nu e chiar asa de intensa, ori este cauzata de organism, datorita nu mai zic, dupa cine stie ce o sa mai spui laughing

Dar ca idee o durere poate aparea uneori si fara ca un nerv anume sa fie deterioratm, sau obstructionat. Daca de exemplu un nerv este doar usor atins, organismul imediat simte si cauta sa repare, dar chestia asta face sa apara si durere.De ce? Pt ca organismul trimitind acolo ajutoare de toate neamurile sa repare problema, inflameaza zona, ce face sa apese si mai mult acel nerv, deci sa apara acea durere.

In cazul asta o injetctie de genul asta, o sa faca organismul sa isi reconsidere pozitia si sa nu mai incerce pe viitor sa repare pentru ca nu-i nimic defect acolo, de aia uneori la uni poate trtece durerea, asa cum am zis.
Se fac injectii direct acolo in articulatii, acele medicamente care is injectate fac mai multe chestii, de la a reduce inflamatia acolo, la a calma durerea, la mai stiu si eu lubrefiere si alte minuni.

Asa e cand nu esti infomat laughing spui altora ca nu-s pe treaba lor, cand de fapt tu esti cel fara treaba lui laughing