| DDCC a întrebat:

Un prieten mi-a trimis un mail acum câteva ore:
"E o poveste lungă, e vorba de fetita mea,am epuizat orice rezervă, este vorba de boala Crohn (ulceraţii pe colon), e clasa a XII - trebuie să urmez tratamentul în continuare, dacă ştii vreo fundaţie sau un ONG căruia să-i trimit documentele medicale te rog scrie-mi, am nevoie de cca 500 eur (echivalentul în lei), nu am nici cea mai mică idee ce aş mai putea face să produc aceşti bani, lucrez deja acasă conta la 3 firme, dar costurile familiei sunt mult prea mari pentru o singură sursa de venit, al meu, soţul, de 2 ani nu reuşeşte să găsească ceva de lucru (are 51 ani şi nu prea se mai uită nimeni la tine la aşa o vârstă - eşti EXPIRAT pentru societate)
Iartă-mă că m-am adresat ţie, dar am reţinut că dacă am nevoie, mă poţi ajuta, măcar cu un sfat, şi tot e ceva.

Mulţumesc că m-ai citit.

Un om disperat"

Eu nu am nici cea mai vagă idee cum aș putea s-o ajut, nici măcar cu un sfat, în momentul ăsta.
Am cunoscut pe TPU această persoană la o întrebare, mi-a zis că pot să-i scriu dacă simt nevoia.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Acum sincer de unde poti fii sigur că povestea este reală, boala Chron este o boală a intestinelor, si poartă denumirea celui care a descoperit o, este ca si enterocolita, dar ceva mai grav. Iar in legătură cu cererea prietenului, nu dă nimeni 500 euro sau măcar echivalent in lei, fără dovezi, analize la zi a pacientei mai sus mentionate, intrucit sau inmultit țeparii prin Romania, si oamenii se tem si de umbra lor, mai ales cind vine vorba de dat bani. Dar dacă cazul este real, trebuieprezentat la tv, si in urma unei anchete, sociale, i se va da ajutorul cuvenit, altfel nu.

| William a răspuns:

Ba e teapa. Vorbeste cu prietenul asta care ti-a trimis e-mailul, intalniti-va sau suna-l si convinge-te ca am dreptate.

| valentingb a răspuns:

Încearcă la toate cele de aici. Suma nu e mare, vei primi răspuns.
http://www.catalogong.net/lista-ong-uri-inscrise/sanatate.html

suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil e o teapa la drumul mare. nu da niciun ban nimanui pana nu te asiguri ca e pe bune treaba