| chipangelic a întrebat:

Un rezumat la "Heidi fetita muntilor" de Johanna Spyri?

9 răspunsuri:
| SkittlesS a răspuns:

O fetiţă orfană, crescută pănă atunci de mătuşa ei Dete, este lăsată în grija bunicului, un om ursuz de la munte.Cabana,pajiştea, înalţimile munţilor o atrag pe Heidi, care simte că acolo este adevarata ei casa.Viaţa ei liniştita şi prietenia cu Peter, băiatul care ducea caprele la păşune, sunt tulburate de o călatorie nedorita la Frankfurt.

La familia Sesemann, Heidi este găzduită pentru a ţine companie unei fetiţe infirme, Clara, dar nici oraşul, nici amabilitatea familiei care o găzduia nu pot să-i şteargă amintirile dragi din munţii Elveţiei.

Cu toată dragostea ei, Clara nu-i poate oferi fetiţei din munţi liniştea şi bucuria de acasă. De dor, Heidi devine somnambulă, punându-şi sanatatea în pericol.

De aceea domnul Sesemann îi permite să se întoarcă la bunicul ei, încărcată de daruri pentru toţi cunoscuţii. Cel mai mult se bucură Heidi că poate s-o ajute pe bunica oarbă a lui Peter, pe care o iubea ca şi cum ar fi fost propria ei bunică.

Revederea este emoţionantă, transformându-l pe bătrânul morocănos într-un om plin de optimism şi amabilitate.Medicul din Frankfurt o vizitează pe Heidi, iar apoi îşi anunţă sosirea in locurile fermecate din munţi si Clara, însoţită de bunica ei.

Aerul curat şi hrana sănătoasă o ajută pe fetiţa paralizată să-şi recapete încet puterile, astfel încât Clara îi provoacă tatălui ei, domnul Sesemann, o adevarată surpriză:îi demonstrează că poate să meargă.

Sper ca te-am ajutat kiss

StupiDream

pup :X

Poti sa-l copiezi nu ma supi nmenea no sa stie

Succces Pt un 10 sau FB

| ralucutza1 a răspuns (pentru SkittlesS):

Eu nu sunt cel/cea care a pus intrebarea.M-a ajutat foarte mult.Iti multumesc ca te-ai chinuit sa-l faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar ma ajutat acest rezumat mrs...

| bogdi22 a răspuns:

Era si mai util daca faceai separat povestirile nu primele 2 capitole la un loc

| anamicuta a răspuns:

Mersii,SkittlesS mi-ai salvat viata pentru ca am luat 10 la rezumat pup kiss.

| BIA44 a răspuns:

Fghgygdygydfcacatule

| BIA44 a răspuns:

Heidi se nascuse intr-un loc neprecizat cu mama sialti oameni pana a facut 1 an si 3 luni mama ei a murit luand-o in grija matusa ei Dete.

EA sta cu Heidi 7 ani si pornesc la drum spre bunicul lui Heidi.Au mers cu trenul cam mult timp, dar au ajuns.
ea, adica Dete, da peste Peter, un pastor de oi.Ea ii spune lui Peter din cauza ca Haidi a luat-o inainte si a lasat hainele pe o stanca adica bolovan:
-Peter adune hainele si o sa iti dau un banut!

Ajunsera la bunicul HEIDIEI si a lasat-o a colo. pana la ura dete s-a intors dupa haidi si a dus-o in frankfurt.

acolo o intalneste pe clara se imprietenesc si haidi invata sa citeasca. clara merge la bunicul lui heidi si clara invata sa mearga.

| maleskia a răspuns:

Multumesc! Am luat 10 la rezumat!

| Adina_Mocan_1992 a răspuns:

Si eu il caut!