| Roliii a întrebat:

Va salut! Aș vrea să știu și eu cât de grea sau usoara este meseria de avocat? Cât de ocupat sau liber poți fii dintr-o astfel de meserie? Ce înseamnă cu adevărat meseria de avocat?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Profesia de avocat este o profesie destul de grea, daca vrei s-o faci asa cum trebuie si sa castigi bine.
Trebuie sa inveti toata viata, legislatia se schimba mereu.
Daca te multumesti cu putin atunci poti avea si mult timp liber.

| Adry05 a răspuns:

E mai greu in primul rand sa te afirmi pe aceasta "piata" pentru ca tot mai multe persoane aleg acest job. Trebuie sa fii intr-adevar bun, sa fii convingator in primul rand ca sa te afirmi. De multe ori, nu prea reusesti singur decat daca lucrezi intr-o firma de avocatura si te afirma cineva care a avut un renume in domeniu. Daca reusesti sa devii bun si cautat, plata o sa fie pe masura.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lucrurile depind de multe variabile, ce specializare alegi, unde lucrezi, cati clienti ai samd.

| Dintrebare a răspuns:

Primul pas e sa fii in stare sa iei examenul de barou. Daca esti in stare sa faci chestia asta, nimic nu ti se va mai parea greu. Cum e profesia de avocat? Depinde. Daca ai un avocat cu experienta care sa te ia sub aripa lui, atunci totul va fi ok, vei avea procese, vei avea ocazia sa te dezvolti, sa capeti experienta si sa castigi bani. Daca nu ai un avocat care sa te sustina, vei muri de foame.

| pilaf a răspuns:

Prima cerință este să vorbești corect românește. Deci "cât de ocupat sau liber poți fi" este corect, nu cu doi i. În al doilearând, depinde de domeniul pe care vrei să te specializezi, etc.