| Cascacul112 a întrebat:

Va salut! Dau fundita ceui care imi poate da cat mai multe amanunte. De cateva zile, am inceput sa am dureri destul de mari in zona stomacului, putin mai jos de capul pieptului. Durerile de manifesta prin dureri gen 'ma roade stomacul' de 2 zile si apar la pranzul zilei pe la orele 12-13... si tine pana seara inainte sa ma culc... Astept cat mai multe detalii. Poate fii ulcer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| dorikut a răspuns:

Ai un program de masă neregulat?

În general, afecțiunile care dau simptomele de care spui tu sunt asociate cu un program de masă neregulat, stres și un stomac cu secreții excesive. Lucrurile astea te predispun la gastrită și ulcer.

Cu puțină disciplină și medicamentația potrivită, poate nu ajungi niciodată să ai ulcer, dar nu sta pe gânduri și du-te la medic, imediat ce ai ocazia.

30 de zile de tratament (pastile luate înainte / după mesele principale) și obiceiul de a mânca când trebuie. Asta este costul evitării unei vieți chinuite - pe care o au cei cu probleme grave de stomac.

Succes!

| cristimihailov a răspuns:

Salut, ar mai fii pe lista, in afara de ulcer si gastrita.

E sanatos sa o tai la doctor...

| AlissBrie a răspuns:

Du-te cat mai repede la medic! O cunostinta care la fel manifesta aceste simptome a murit de cancer la stomac. Sper sa nu fie nimic grav.

| ClaudiuGoosty a răspuns:

S-ar putea, bunicul meu la fel avea dureri si avea ulcer. Dar cel mai bine este sa te duci la doctor.