| xEvoLLieNnt a întrebat:

Vreau sa pun bani pe un cont bancar, ce varsta trebuie sa am ca sa pot depune bani la banca si sa fie trimisi intr-un anumit cont bancar? si ce informati trebuie sa imi de-a persoana la care vreau sa trimit bani? App am 17 ani!laughing

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de suma, o suma redusa, de 200-300 lei, o poti trimite de la 14 ani, daca ai CI, pentru o suma mai mare trebuie sa fi implinit varsta de 18 ani.
Destinatarul sumei trebuie sa-ti comunice unitatea bancara, numele si prenumele, conform CI si codul IBAN al contului curent.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai buletin ar trebui sa poti depune bani.

Ai nevoie de codul iban si numele complet pe care e deschis contul

| Vlad_Bogdan_1996 a răspuns:

Poti sa ai 100.000 de lei intr-un cont bancar daca ai 14 ani chiar si mai multi bani chestia e ca atunci cand faci contul un parinte/tutore e cu tine si cand ai scos din banca chair si 10 lei il suna pe tutore/parinte să-i spuna. La fel si daca trimiti 10 lei la cineva parintele tot e sunat. Mi se pare ca daca nu e de acord parintele nci nu poti trimite. Nu conteaza ca ai 17 ani poti sa ai si 14 doar la 18 ani ai dreptul deplin la acel cont bancar. E ca si cand e contul parintelui cu numele tau pe el.