| mihaiwz98 a întrebat:

Am 2 intrebari:
1)In jocuri pretentioase gen crysis3 bf4 watch dogs gta4 si altele cu cerinte asemanatoare s-ar simti o performanta relativ mare in fps la un salt de la 4gb la 6 sau 8?
2)Pe o placa de baza cu socket 1150 nu poti monta nici 1 procesor amd? doar Intel? intreb asta pentru ca cele de la amd au un raport calitate/pret mai bun.
Pc spec:4gb ram ddr3 1333mhz placa video radeon r7 260x 1gb procesor pentium dual core 645 placa de baza p8h61 m lx3 plus 2.0 rezolutie monitor 1366x768.
Ce vreau de fapt sa stiu e daca cu o suma alocata pc-ului de maxim 400 lei va merge mai bine pc in gaming.
Spre exemplu:in crysis 3 maxed out prind constant 15-30 fps...si eu as daca schimb ceva la el in banii astia sa imi mearga la 25-35..nu vreau raspunsuri gen taie din setari, e doar un exemplu ca sa aveti idee la ce ma refer.

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Nu poti sa pui procesor amd pe o placa de baza pe Intel, punct! Vrei performanta mai buna in gaming? Urca frecventa procesorului grafic si a memoriei placii video, din overdrive. Se vor simti diferentele, dar ai grija la temperaturi. Oricum cu r7 260x te poti juca mai orice joc nou aparut, dar desigur nu pe rezolutii HD. Totusi de cei 400 lei pe care ii detii iti recomand achizitionarea unui modul ram suplimentar de 2gb.

2 răspunsuri:
| darkwisper a răspuns:

"2)Pe o placa de baza cu socket 1150 nu poti monta nici 1 procesor amd? doar Intel? intreb asta pentru ca cele de la amd au un raport calitate/pret mai bun."
La aceasta intrebare, tin sa te contrazic. Un AMD nu merge pe placa de baza Intel deoarece are alta arhitectura, de obicei AMD-ul are PINI la procesor, si un procesor AMD nu e mai bun decat un Intel, decat la pret.

La tine, trebuie alt procesor, un i3 cel putin. Pe 1150 ar merge si un i5, poti sa cumperi un i5 quad core undeva pana in 800 de lei.
Strange bani si cumpara un procesor mai bun.

| mihaiwz98 explică:

Multumesc de raspunsuri.m am fandit sa i ridic frecventele.dar mi e frica de riscuri..sa nu o prajesc..sau