| celnikar a întrebat:

Am auzit de ceva timp de meseria de programator, dar nu cunosc prea multe detalii, stiu doar ca se plateste destul de bine. Ce trebuie sa fac daca vreau sa fiu programator?

7 răspunsuri:
| tudo393 a răspuns:

Trebuie sa te inscri la niste cursuri, unde trebuie sa platesti mult.Acele cursuri implica photoshop dreamwaver si altele.Va trebui de asemenea sa inveti multe coduri java. Daca nu te simti instare sa inveti si sa muncesti mult atunci degeaba te inscri si faci doar o luna. Avand in vedere faptul ca nici nu ai auzit.mi-e greu sa cred ca te vei descurca.Ce varsta ai? Iti zic eu daca mai mult de 20 nu prea ai sanse. Unele lucruri de dificultate medie trebuie stiute de mic(13-14-15 ani).Si nu ma refer la o reinstalare de windows.

| KodrutZ a răspuns (pentru tudo393):

Tu te uiti ce timpenii scrii?
@celnikar: La ORICE virsta poti invata, numai SA VREI si SA ITI PLACA. Decit sa te apuci de asta doar fiindca ai auzit ca se cistiga bine, mai bine te faci sofer de tir daca iti place sa conduci, o sa cistigi mai mult decit mai bine de jumate' din programatorii din tara asta...

| celnikar explică (pentru KodrutZ):

Multumesc mult pentru sfaturi. Stima!

| celnikar explică (pentru tudo393):

Nu este neaparat sa faci cursuri, trebuie sa "furi" tot ce poti de la oricine, fiecare truc. Photoshop, ma descurc cat de cat. Coduri java? Mai intai ma gandeam sa o iau usor cu C/C++, iar mai apoi sa trec la java. De pe la varsata de 10 ani ma pasioneaza asta, nu neaparat programarea, dar asimilarea de informatii (la 10 ani stiam peste 200 coduri pentru metin2) Am pus intrebarea asta sa vad ce raspunsuri primesc, sau cel putin asta cred.

| KodrutZ a răspuns (pentru celnikar):

N-ai pentru ce, sanatate si sa faci ce iti place iti doresc. Pantofar, maturator, sifonar, croitor - daca iti place, poti sa fii orice si sa faci bani din asta.

| Borderline a răspuns (pentru celnikar):

happy Metin 2 =/= C++/JAVA/PHP/PEARL etc.

| TimeeaBtrx a răspuns:

Este un domeniu de it....ai nevoie de studii superioare in mate-info