| Strepix a întrebat:

Am un laptop Lenovo G50-80, iar la specificatii scrie ca are placa video AMD 2GB si un procesor grafic Intel Graphics 5500 (nu stiu ce inseamna procesor grafic, in fine, nu asta e problema). Cand dau la dxdiag, sau cand intru la CPU-Z, imi arata la display ca am de fapt Intel Graphics 5500 in loc sa scrie AMD. Cum pot schimba?

10 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Placa Video dedicata se activeaza cand cea integrata nu face fata...
Cand intrii intr-un joc se activeaza AMD-ul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, in CPU-Z apare numai placa video dedicata, dar in dxdiag apare amdoua am aproape acelasi laptop ca al tau uite niste screenuri: https://postimg.org/image/7yijby5pd/
https://postimg.org/image/w0zd6tmch/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am uitat sa iti spun ca amd se activaza singur si apropo e mai buna plaa video Intel Graphics 5500 dar se activeaza si AMD-u

| bogdan324 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa fie mai buna integrata aia decat amd-ul? El mai mult ca sigur are un amd r5 m330 care este de 2 ori mai buna in jocuri decat integrata aia

| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan324):

Uita-te pe net sa vezi asa ziceam si eu, dar nu e, fiind cea mai proasta placa video de la amd din sera R.

| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan324):

Uita-te la diferenta de fps http://gpu.userbenchmark.com/......70vsm12264

| bogdan324 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acolo scrie doar r5, nu si r5 m330, deci se refera la o versiune mai veche de r5, in plus nu exista acel m330 in lista lor asa ca nu poti face o comparatie pe acel site, uita-te pe notebookcheck.com si o sa vezi diferenta dintre hd 5500 si radeon r5 m330

| ChrystianSandu a răspuns:

Din BIOS, selecteaza ca primul` la boot sa fie AMD-ul