| Αγαηηε a întrebat:

Am de facut un referat :"Optiuni Photoshop". Ma puteti ajuta? Puteti sa enumerati optiunile. Multumesc pentru ajutor!

Răspuns Câştigător
| Flotzone a răspuns:

Optiunea de contrast/Brightness poate sa mareasca contrastul imaginii lumina pozei pentru un retus profesional.
Optiunea color balance permite controlarea culorilor in imagine avand la baza 6 culori de baza Rosu, Verde, Albastru si opusele lor.
Optiunea Black&White permite amplificarea efectului Alb/Negru.
Filtrele Blur ajuta la neclarificarea unei parte din poza sau la crearea unor efecte de viteza sau miscare a persoanelor sau obiectelor.
Sunt inca vreo 20 de filtre dar cel mai important este filtrul render care poate crea razele de soare care bat in lentila aparatului sau iluminare artificiala.
Optiunea Burn este unealta care produce umbra doar in locul propul.
Optiunea Dodge adauga un ton alb imaginii (este folosita pe post de iluminare manuala pentru efecte realistice).
Butonul lasou este cea mai importanta unealta pentru pozele realizate in studio si daca doresti sa adaugi in cadru alte componente.
Butonul brush este pentru a desena cu multe pensule si in general se foloseste in pictura digitala.
Patch tool este optiunea care te avantajeaza sa scoti imperfectiuni din cadru cum ar fi 2-3 cosuri de pe fata.
Mai sunt multe alte optiuni dar acestea sunt cele mai importante si timpul nu imi mai permite. Sper ca a fost de ajutor. (Sunt fan mare PS)