| EbbbbbBBBB a întrebat:

joc de cateva zile world of tanks, si am vazut ca niste playeri au un fel de mitraliera, cu care trag gloante una dupa alta, eu am doar tunu care trage o data, ma poate ajuta cineva sa imi spuna unde pot cumpara si eu?

Răspuns Câştigător
| mickeyMT a răspuns:

Acele "mitraliere" de care spui tu sunt de fapt tunuri cu sistem de incarcare. Iti incarca tunul pe o perioada mai lunga de timp fata de un tun normal, dar cand termina de incarcat ai o magazie ce se goleste rapid. Ca sa iti dau un exemplu de tancuri ce au autoloader: Pz I C (ai tunul de 2cm Flak 38), Luchs (acelasi tun), Pz III, M3 si M5 Stuart de la americani, etc. Astea sunt tancuri de tier mic iar tunurile lor sunt destul de slabe (timp de ochire mare, acuratete mare, valorile de dispersie sunt forate mari, putere mica de penetrare), ele compenseaza toate treburile astea prin rata de foc care este exagerata 20-25 obuze/min; pune treaba asta pe un autoloader si o sa ai intr-adevar impresia ca "trage cu mitraliera".