| bIstAnsSor a întrebat:

Scopul acestui mesaj este de a va ajuta sa va lasati de jocurile ce dau dependenta pe calculator. Deci, pentru inceput, vreau sa ma prezint. Sunt un om care se juca mare parte din zi pe calculator nepasandu.mi despre viata mea adevarata. Probabil multi a.ti auzit despre jocul League of Legends(LoL), un joc care da dependenta foarte rapid. Intr.o zi de vara, am fost la bunici la cules de prune, neavand calculatorul acolo, binenteles. Mai spre seara, toti ieseam pe afara, insa eu eram timit sau vorbeam chestii absolut idioate, din cauza calculatorului. Eu ma intelegeam foarte bine cu o fata, iar aceasta, dupa ce a baut umpic, m.a sarutat. Nu va imaginati cat de bine m.am simtit, adica, eu, un dependent care stateam doar pe calculator, m.am sarutat. De atunci viata mea s.a schimba (insa nu ai cum sa te schimbi asa radical intr.o zi). Acum ies toata ziua in oras, am foarte multi prieteni reali, cu care pot comunica fata-n fata, deoarece, persoanele acelea pe care unii dintre voi le numiti "prieteni", cu care comunici doar pe skype, nu sunt adevarati. Eu ziceam "ce prost e tati", deoarece imi zicea mereu sa nu mai vorbesc singur acolo. Acum mi.am dat seama ce a vrut sa zica cu adevarat. Ca sa nu mai lungesc povestiile mele, vreau sa va zic ca, indiferent de situatie, orice caz se poate repara. Insa, nu va ganditi la faptul ca, daca stati toata ziua in fata calculatorului, ve.ti avea, cum sa zic, "norocul" meu. Eu acum regret anii pe care i.am petrecut in fata demonului acela, ca altcumva nu ii pot spune. De asemenea, vreau sa va zic ca, orice a.ti auzit de la parinti sau psiholog NU E REAL. E imposibil sa te lasi direct, intr.o zi de calculator. Eu, am incercat cateva saptamani o metoda care a dat roade, asta venind de la un dependent: "astazi stau pe calculator pana la ora repectiva, ex. 7:30 dupa care ma pun la un film si eventual la un documentar(cele de pe Nat.Geo sau Nat.Geo.Wild sunt fascinante), dupa care ma culc" si tot asa, pana am ajuns sa joc din scarba, dandu.mi seama cat de frumoasa este viata fara aceste jocuri, stergandu.mi jocul de care eram dependent. De asemenea, incercati niste activitati noi, cum ar fi sa va duceti sa jucati un fotball, chiar daca o faceti cu oameni pe care nu.i cunosteti, doar asa te integrezi. Marog, a.ti inteles ce vreau sa zic. E imposibil sa te lasi rapid de astfel de dependențe, chiar daca multi cautati sa va lasati repede, insa trebuie sa fiti capabili psihic, la acest capitol va pot ajuta documentarele. Sper ca v.am ajutat, lasa.ti.mi comentarii daca a.ti reusit sa scapati, daca nu, va voi ajuta cu drag in continuare. Va tin pumnii prieteni, salut.

1 răspuns:
| Hitback a răspuns:

Parerea mea e ca nu poti sa ajuti pe nimeni in acest sens. Problema e la parinti nu la copii. Ei bine e si la copii dar parintii sunt cei mai vinovati.
mesajul nu cred ca va ajuta pe cineva mai ales ca multi nu il citesc dar e o initiativa buna.
In plus copii odata "infestati" de acele jocuri greu ii mai aduci pe "calea" cea buna.