| Maxxie a întrebat:

Buna tuturor am sistem de operare windows 8 si am instalat Virtual Pc si cand vreau sa il deschid imi apare aceasta eroare http://tinypic.com/r/rhskrd/6 Cine ma ajuta dau fundita! Multumesc

7 răspunsuri:
| Meheツ a răspuns:

Programul de masina virtuala virtual pc nu citeste windows8-ul tau big grin

| Maxxie explică (pentru Meheツ):

Si ce ar trebui sa fac?

| Meheツ a răspuns (pentru Maxxie):

Daca nu l-ai luat de pe site-ul oficial pentru windows 8, incearca Sun VIrtual Box, e aceeasi chestie ca VPC dar mai bun big grin, si mai intuitiv. meniu mai usor, si tot moca. si l-am testat pe 8, merge dar pot aparea erori gen nu recunoaste NAT-ul dar ii dai restart pana il recunoaste eu asa facui big grin
Sun virtual box : download.virtualbox.org/virtualbox/4.2.6/VirtualBox-4.2.6-82870-Win.exe

vpc-ul e paguba pe 8 ca iti mai trebuie inca 10 programe sa faci iscurile vhd in vmdk si asa mai departe...

| Maxxie explică (pentru Meheツ):

Imi poti lasa un id?

| Meheツ a răspuns (pentru Maxxie):

Victor.mehe
(numai skype, nu folosesc yahoo decat pentru mail. Intru de obicei seara.)

| Maxxie explică (pentru Meheツ):

Eu sunt obisnuit de mic cu virtual pc si mi se pare mult mai usor de folosit tinand cont ca vreau sa fac server de metin2 si am ip dinamic imi trebuie neaparat virtual pc deoarece virtual boxul sa il tin ca adaptor 1 pentru ip stabil si adaptorul2 placa mea de retea si imi fac un domeniu cu NO-IP sau dyndns! Ma ntelegi? De asta tin foarte mult sa instalez virtual pc!

| Meheツ a răspuns (pentru Maxxie):

Pai... iti dau o veste proasta big grin Virtual pc nu merge pe windows8. si nu exista inca release date pentru windows 8.
virtual box e acelasi lucru. daca ai ip dinamic atunci trebuie sa iti faci dns oricum. ca ale e IPv -ul care o sal tii tu. Ai putea sa configurezi si porturile sa le deblochezi din modem daca stii cum. daca nu stii nu te baga ca ramai fara net.
ne intoarcem la oile noastre., pe scurt Virtual pc nu merge pe windows8, merge pe win7, nu au facut baietii de la windows update la el sa mearga pe win8.
ca un plus virtual box-ul consuma mai putine resurse ca vpc-ul chiar daca aloci acelasi numar.