| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna Deal with it? Care e faza cu meme-urile acelea?

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Înseamnă "obişnuieşte-te cu ideea". Ceva gen "Evolution is scientific truth, not a story like God. Deal with it!" Adică "Evoluţia e un adevăr ştiinţific, nu o poveste ca Dumnezeu. Obişnuieşte-te cu ideea!" Nu are acelaşi impact ca-n engleză, dar ai prins sensul.

| KodrutZ a răspuns (pentru Gizăz):

Si evolutionismul si creationismul sint TEORII. Nici una nu e infailibila. In rest, de acord. happy

| Gizăz a răspuns (pentru KodrutZ):

Mulţi fac greşeala ta. Trebuie să discerni între teorie în limbaj colocvial şi ce-nseamnă cuvântul în context ştiinţific. Teoria ştiinţifică e redată prin metoda ştiinţifică, iar aceasta e explicată prin dovezi empirice şi măsurabile. Nu-s sinonime.winking

| KodrutZ a răspuns (pentru Gizăz):

Nu e greseala. E cert ca evolutionismul nu e bulletproof. As vrea si eu sa fie, dar e clar ca nu e.

| Gizăz a răspuns (pentru KodrutZ):

Normal că nu e. Nimic nu e "bulletproof". Am spus doar că argumentul folosit de tine e greşit.