| H0oByT a întrebat:

Ce roluri au pe LOL tank, suport, mage, assasin, etc?
Pe ce lane se joaca cu ei.

1 răspuns:
| RoyalSovereign a răspuns:

Salut,

Campionii din categoria TANK încasează daune din partea inamicilor și monștrilor din junglă (Herald - gândacul mare adică; Baronul Nashor și Dragonii de jos). Pe parcursul meciului, el trebuie să-și dezvolte viața, regenerarea vieții și rezistența (atât față de atacuri directe, cât și față de magie).

Campionii din categoria SUPPORT joacă, în prima parte a meciului, doar alături de ADC (partenerul de culoar), pe care-l ajută prin înțepenirea inamicilor (Lux, Morgana, spre exemplu), blocarea unor atacuri (în special cu scutul Morganei, care poate opri orice atac de Control al Maselor, adică înțepeniri, ultimata lui Mordekaiser și așa mai departe), plasarea de ward-uri prin apropiere - de regulă boscheți - etc. Regula vitală ca support este: NU FARMA. Lasă ADC-ul să farmeze. Doar dacă ai un item de început cu 3 charge-uri care-ți permit omorârea instant a câte unui minion care are jumătate de viață, atunci poți sări să omori și tu cei 3 minioni, însă recomandat este să te folosești de asta doar asupra celor în „mașinuțe", pentru ca mai mult aur să fie distribuit în mod egal ție și partenerului de culoar. După ce ați distrus primul turn, poți pleca să-i ajuți și pe ceilalți.

Campionii din categoria MAGE sunt aceia care atacă mai mult de la distanță, fără arme fizice (ex.: Lux, Morgana, Lulu, Xerath etc.). Totodată, pentru a determina felul în care un campion funcționează, caută în COLECȚIE în clientul jocului, selectează campionul dorit și vei observa o mică balanță între ATAC DIRECT și MAGIE; în funcție de înclinarea sa, vei ști ce obiecte trebuie să cumperi în meci, deși te ajută magazinul de puțin timp încoace.

Asasinii sunt aceia care se mișcă repede și, eventual, nu-i poți vedea din când în când. Două exemple bine cunoscute sunt Irelia și Talon, dar filtrul din COLECȚIE îți va prezenta toți campionii aparținând acestei categorii.

Este puțin mai greu să te acomodezi la început, dar jucând, vei învăța.

Apropo, folosește tot filtrul din COLECȚIE pentru a determina culoarul pe care joci cu fiecare campion, unii dintre ei fiind disponibili pe mai multe culoare.

Dacă mai ai vreo întrebare, poți continua să adresezi.