| mm2121 a întrebat:

Cum imi fac server pe metin? am inteles ca se face foarte greu. ma ajutati va rog? vreau sa devin GM sunt nebun dupa metin. eu deci va rog frumos sau daca vre cineva sa mi-l faca am 2G-ram spuneti-mi cum se face. va dau id meu de mess daca e nevoie...

2 răspunsuri:
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
1 Trebuie sa ai minimul de system pentru a face un server de metin2:
-512Mb Placa video
-2Gb Ram (1Gb la servar si 1Gb la pc).
-Procesor foarte bun.
-Viteza de minim 5Mbps viteza constanta.
-Memorie suficienta pe harisk

2 Programele necesare pentru a face un servar de Metin2 sunt:
-Filezila
-Navicat mysql
-Portmap
-Virtualbox sau Virtualpc
-Xampp
-Homapage
-Client
-Servar Files

3 Trebuie sa ai IP static ca sa functioneze Metinul altfel ori trebuie sa iti setezi Ip sa fie static ori nu va merge deloc servarul.

4 Ce am citit din SmokeWeed5323 problema este ca nu stiu daca el a avut un servar de metin2 sau nu?

Dar problema este asa:
Poti sa faci un servar de Metin2 nu trebuie sa fii Einstein ca sa faci un servar de Metin2.
Poti sa faci un servar de metin2 prin 2 metode:
-Cu prietenii sau pentru tine
-Pentru toata lumea

Pentru a face un servar peste 500 playeri iti trebuie 2-8Gb Ram procesor de 2-3Ghz viteza la internet de 100Mbps.
Aceste lucruri le poatea avea chiar si un calculator nu trebuie chiar un host.

Iar daca vrei peste 5000 de playeri 8-32Gb Ram viteza net 1Gbps procesor 3-4ghz si asta iti trebuie sa cumperi un host.

5 Aicea conteaza cum vrei sa fie servarul de Metin2 si cum vrei sa arate daca vrei sa faci un servar cap coada creca dureaza 1-3 luni din cauza ca sunt foarte multe setari de facut.
Ori poti sa ei un servar gata facut gratis sau 50%-100% facut iar restul il editez sau mai pui cate ceva nou.

Mult Succes!
Si nu uita sa dai funda celui mai bun raspuns care te-a ajutat.

| SmokeWeed5323 a răspuns:

Se face foarte greu, in orice domeniu nu numai in metin. Intai trebuie sa stii sa modifici fisiere, muzica, sa pui interfata noua ( care se fac in photoshop), site de unde sa il descarci, forumuri, si cel mai important, platforma, adica HOSTUL, pe care il platesti la compania cu care te-ai abonat. Ea iti va tine serverul pe o memorie, nu conteaza ramii, trebuie sa fie procesor, hard, si rami, cred ca 8GB. Hard-diskul trebuie sa fie mare, circa de 2 Terra, pentru a suporta conturile care se vor creea in user control panel (asa se numeste platforma pe care iti vei face cont) Daca vrei sa adaugi ceva nou, gen monstrii, iti trebuie neaparat pe cineva care face FILESCRIPTING. Cum adica FILESCRIPTING? Adica in momentul in care ai nevoie de un monstru, care sa se miste altfel, sa zboare (poti scripta si asta), este necesar un program, care nu stiu cum se numeste, si sa stii sa faci niste paragrafe de programare. Acum, la ce iti trebuie forumul? Sectiuni pentru bresle (celebrele guilduri), trading-section, free chat, reclamatii, Alte sectiuni distractive, eu de exemplu am creat odata o sectiune pentru cupluri, in care ei isi puneau videouri cu PvP, habar n-ai cat PVP era pe sv in care jucam eu. Inca ceva, GM = Game Master, nici decum GAME ADMINISTRATOR, care are acces la diferite comenzi care probabil GM nu are acces. Poti face si sv pe hamachi, insa va fi lag tare. mai ai nevoie de parteneriat cu o firma anti-flood, poti sa iei parteneriat cu aceeasi firma. Ce e ala flood? Pai floodul reprezinta un mod de a face serverul sa cada, folosit de hackeri. E foarte complex de utilizat si este folosit de celelalte comunitati, pentru a le sterge. Multa lume nu isi cumpara anti-flooding, si serverul este distrus aproape instant. Este mult de munca la un server, deoarece trebuie sa vii cu ceva nou prin care sa atragi publicul.