| MisterJaguar a întrebat:

Cum pot sa am pe un pc mai multe sisteme de operare.De exemplu sa am si Linux si Windows 7, cand deschid pc-ul sa ma puna sa aleg ce fel de sistem de operare sa folosesc?

Răspuns Câştigător
| xFluing a răspuns:

Draga Domnul Jaguar, acest proces se numeste dual boot. Aceasta se poate realiza in mai multe metode:

1. (cea mai usoara) Descarci wubi, un program care iti instaleaza singur linux pe dual boot si poate fi dezinstalat usor din control panel la programs and features.

2. (oleaca mai grea, pentru linux mint 14 sau alt linux care nu il are wubi) Pentru a realiza acest lucru trebuie ori sa instalezi pe partitia in care nu e windows (din motive de securitate) ori iti creezi o partitie virtuala. Avand in vedere ca nu te prea pricepi, recomand instalarea in partitia in care nu este windows, dar pentru asta trebuie creat un CD de pe care sa porneasca, calculatorul (bootable CD) Descarca programul isoburn (sau ceva de genul) si selecteaza fisierul.iso pe care este install-ul de la linux si dai burn dupa care instalezi ca pe orice alt sistem de operare.

Sper ca am fost de ajutor.