| DjManiac_DjManiac_1995 a întrebat:

Cum sa rezolv problema cu minecraft open gl am windows xp
Multumesc!

Bad video card drivers!

Minecraft was unable to start because it failed to find an accelerated OpenGL mode.
This can usually be fixed by updating the video card drivers.

--- BEGIN ERROR REPORT 7fe0271 --------
Generated 7/2/13 7:34 AM

-- System Details --
Details:
Minecraft Version: 1.5.2
Operating System: Windows XP (x86) version 5.1
Java Version: 1.7. 0_25, Oracle Corporation
Java VM Version: Java HotSpot(TM) Client VM (mixed mode), Oracle Corporation
Memory: 456271808 bytes (435 MB) / 518979584 bytes (494 MB) up to 1037959168 bytes (989 MB)
JVM Flags: 2 total; -Xms512m -Xmx1024m
AABB Pool Size: 0 (0 bytes; 0 MB) allocated, 0 (0 bytes; 0 MB) used
Suspicious classes: No suspicious classes found.
IntCache: cache: 0, tcache: 0, allocated: 0, tallocated: 0
LWJGL: 2.4.2
OpenGL: ~~ERROR~~ NullPointerException: null
Is Modded: Probably not. Jar signature remains and client brand is untouched.
Type: Client (map_client.txt)
Texture Pack: Default
Profiler Position: N/A (disabled)
Vec3 Pool Size: ~~ERROR~~ NullPointerException: null[failed to get system properties (java.lang.NullPointerException)]

org.lwjgl.LWJGLException: Pixel format not accelerated
at org.lwjgl.opengl.WindowsPeerInfo.nChoosePixelFormat(Nati ve Method)
at org.lwjgl.opengl.WindowsPeerInfo.choosePixelFormat(Windo wsPeerInfo.java:52)
at org.lwjgl.opengl.WindowsDisplay.createWindow(WindowsDisp lay.java:185)
at org.lwjgl.opengl.Display.createWindow(Display.java:311)

at org.lwjgl.opengl.Display.create(Display.java:856)
at org.lwjgl.opengl.Display.create(Display.java:784)
at org.lwjgl.opengl.Display.create(Display.java:765)
at net.minecraft.client.Minecraft.a(SourceFile:235)
at avv.a(SourceFile:56)
at net.minecraft.client.Minecraft.run(SourceFile:507)
at java.lang.Thread.run(Unknown Source)
--- END ERROR REPORT f4d3ce9d ----------

6 răspunsuri:
| Anonymous744 a răspuns:

Descarca driverul placii tale video de pe google si apoi minecraft iti va merge.

| TheGaara a răspuns:

Cum se face ce a zis valy3777....merge sigur... FUNDA?
1. Click Dreapta
>Screen Resolution
>Advenced Settings
>Adapter(sus in banda)
>Proprieties
>Driver(sus in banda)
>Update Driver
>Search Automatically for Updated Driver Software
2. Daca zice "The best driver software for your device is already installed" intri pe site-ul oficial al PLACII TALE VIDEO (de ex. Intel sau NVidia), cauti acolo versiunea placii pe care o gasesti
asa: Click Dreapta
>Screen Resolution
>Advenced Settings
>Adapter(sus in banda)
si apoi descarci gratuit si legal cel mai nou software de update si urmezi iar PASUL "1".

| Felixucu a răspuns:

Nu asculta pe astia click dreapta pe dekstop apasa la settings scrie acolo nu stiu ce si numele placi dupa care cauti pe google driver numele placi respective downloadezi next next finish bifezi sa iti restarteze apesi ok se restarteaza PC si dupa iti va merge minecraft-ul si alte jocuri 3d

| DjManiac_DjManiac_1995 explică (pentru Felixucu):

Am incercat dar nu merge ns ce are

| valy3777 a răspuns:

Uita-te ce placa video ai si dupa caut-o pe google si dowloadeazo dupa dai restart si te asigur ca va functiona

| George_Doar_1992 a răspuns:

Ia dai un update la placa video.