| fifilini a întrebat:

Cum se creste gradul (prietenos, crud, rau, nobil, etc...)la metin2.ro?

6 răspunsuri:
| gaby37 a răspuns:

Apasa pe C si te uiti sus la grad si acolo vezi niste puncte la 3000 de puncte parca aveai grad prietenos
Daca te pui pe liber si faci grad agresiv iti sterge punctele tale tongue si trebuie so ei de la capat funda?

| AlexandruZoicas a răspuns:

Simplu daca vrei grade negative (crud agresiv...) te dai pe liber
daca vrei graduri pozitive (prietenos nobil cavaleresc.) omori animale adica omori un animal si o sa vezi ca iti creste la statust acolo la grad
si cam atat Funda?

| shhhs a răspuns:

Salut,
Uite aici un articol despre asta:
http://orademetin.blogspot.ro/2012/09/gradul-in-metin2.html

| iiRadu a răspuns:

Detali despre Rang Metin2
Datorită rangului jucătorii pot fi împărțiti în două categorii: buni și răi. Punctele actuale de rang, le putem vedea dacă ducem cursor-ul de la mouse pe numele nostru de pe pagina caracterului.

1000 - 3999 Prietenos ☺
4000 - 8000 Bun ☻
8000 - 11999 Nobil ♥
12000 - 20000 Cavaler ♥

0 - 999 Neutru

-1 / -3999 Agresiv
- 4000 / -7999 Fatarnic
-8000 / -11999 Rău
-12000 / -20000 Crud

Beneficiile pozitive ale Rangului:

Cavaler = creştere cu 5% în dropuri
Prietenos = 1% Creşterea în dropuri ☺
Bun = 2% Creşterea în dropuri ☻
Nobil = 3% Creşterea în dropuri ♥

Pedepse pentru rang negativ:

Agresiv = 20% şanse de a cadea lucruri din inventar - 5% şanse de a cadea echipamentul

Fatarnic = 30% şanse de a cadea lucruri din inventar - 10% şanse de a cadea echipamentul

Rău = 40% şanse de a cadea lucruri din inventar - 30% şanse de a cadea echipamentul

Crude = 80% şanse de a cadea lucruri din inventar - 40% şanse de a cadea echipamentul

*Atentie* - Va vor cadea lucruri din inventar doar daca sunteti nivelul 50 sau mai mare.

Bineinteles cu cat mai mult rang negativ ai cu atat mai mult va scade dropul in joc, de exemplu daca esti Crud nu o sa fii capabil de a lua la fel de multe lucruri ca un cavaler.

Dacă ucizi monstri punctele de rang cresc, de asemenea rangul crește odată cu timpul scurs (de exemplu, atunci când pescuiești, sau pur și simplu stai "magazin"). Rangul crește de două ori mai repede dacă folosim Mănușa regelui înțelept atunci cand ucidem monștri. Dacă folosim Simbolul regelui înțelept vom primii de două ori mai multe puncte, pentru timpul scurs.
Cel mai simplu mod de a pierde puncte din rang este atunci când la opțiunile jocului la modul PvP ne punem pe "liber" și vom ucide jucători din imperiul/regatul nostru. Desigur, în duele nu se pierd puncte din rang.
Un jucător dacă are rang negativ si level 50 sau mai mare, poate pierde iteme/echipament atunci când este omorat. Dacă folosim Inelul lui Lucy, atunci prima dată va pica acesta.
Gradul negativ poate fi corectat cu:
1. Boabe zen - îți marește gradul cu 500 (funcționeaza doar la gradul negativ)
2. Fructul vieții - îți marește gradul cu 2000 de puncte, dar poate fi folosit odată la 8 ore și poate fi achiziționat din Item-Shop sau cu ocazia evenimentelor
Pierdem puncte din grad/rang chiar și atunci când citim Pietre spirit, ca să ne creștem competența la Maestru Perfect. Următorul tabel ne arata câte puncte pierdem ținând cont de rang și de nivelul competenței.

Este evident că, punctele de rang cresc cel mai bine atunci când ucidem monștrii, dar trebuie sa luăm în evidență nivelul monștriilor și nivelul caracterului. Dacă diferența dintre nivele este mai mare de 10 nivele, atunci purtăm Manusa regelui întețept fără rost. DT-ul este recomandat până la level 68 aproximativ, fiindcă caracterul rezistă bine la mobii de acolo, drept urmare punctele de rang vor crește considerabil. Este recomandat să batem între primul si al 3-lea nivel al Turnului, astfel vom avea un rang neutru într-un timp destul de scurt. Dacă deținem un caracter care are un nivel mai mare de 68, atunci V2, respectiv in Lungsam este recomandat sa batem, cu Manușa regelui înțelept în dotare. De asemenea este recomandat sa purtăm la noi Mantia evadatului și Inelul lui Lucy, respectiv inelul de cununie, în cazul in care suntem atacați de alți jucători din alte regate.
Dacă avem un caracter de nivelul 1-39, atunci nu putem intra în Turnul demoniilor, dar nici iteme sau echipament nu putem pierde (acestea cad din inventar, doar dacă avem level 50+). In acest caz cel mai recomandat este să golim tot inventarul, si să ducem caracterul într-o zonă nepopulată (în timp ce suntem la servici/școală). De la ora 10 seara, până a doua zi după-masă la ora 4, chiar și un caracter cu gradul de -8000 s-ar putea apropia de gradul neutru, dacă vom folosi și un Simbol al regelui întelept de 4 ore. Dacă nu putem sta langa calculator pentru cateva ore, atunci golim tot inventarul si ducem caracterul de exemplu in Desert. Cu un Simbol al regelui întelept și cu [b]Mantia evadatului [/b]în interval de 4 ore gradul ne crește cu 2880 de puncte.
Merită să avem aceste iteme in dotare, dacă avem un caracter de level 50 (sau mai mare), fiindcă nu știm când suntem implicați într-o situații neprevăzută.
Dacă creștem în grup (party), și un membru al grupului omoară pe cineva pe modul PvP liber, atunci vor scade punctele de rang tuturor din acel grup. Este recomandat să atragem atenția acelui jucător, sau sa parăsim grupa.

| xXxKyduxXx a răspuns:

Trebuie sa cresti...cam pe la lv 15 estiprietenos adica can ai 1000 la grad.Cand ai 3000 esti bun la 8000 esti nobil si la 12000 esti cavaleresc. Daca vrei grad negativ trebuie sa te dai pe liber si trebuie sa omori oameni peste lv 15. Cand omori un om iti scade 2000 la grad.Eu sunt crud a met2ro da nu e bine grad negativ te-as sfatui sa mergi pe prietenos etc.(funda)

| Orzea_Sebastian_1998 a răspuns:

Nu stiu