| anonim_4396 a întrebat:

Cum se pune o intrebare la conquiztador, fiti foarte expliciti, nu vreau link. Stiu unde se pune intrebarea dar cum se face sa o fac buna vreau o explicatie completa! DAU FUNDA!big grinwinking

Răspuns Câştigător
| Кристина21 a răspuns:

Cel mai bine iti poate explica un moderator.El este acolo pentru orice nelamurire sau intrebare ai despre joc

1 răspuns:
| UltimulTango a răspuns:

Înainte de toate trebuie să ştii că:
- pentru a putea trimite întrebări trebuie să fi jucat cel puţin 51 de jocuri.
- atunci când trimiteţi o intrebare, în mod obligatoriu asociaţi un link spre o sursă serioasă de informaţii pentru verificare (ziare online, wikipedia, etc).
- întrebările trebuie să fie formulate corect din punct de vedere gramatical, să conţină diacritice
- o întrebare trebuie să provoace jucătorul să gândească.
- o întrebare trebuie să fie interesantă.
- Subiectul trebuie să fie cunoscut, de interes general.
- răspunsul la întrebări trebuie să poată fi şi intuitiv.
- Întrebarea trebuie să aibă numai un răspuns corect şi exact (iar celelalte 3 raspunsuri trebuie să fie neapărat greşite)
- Întrebarea trebuie să fie valabilă în timp şi să fie de actualitate (nu utilizaţi sintagme sau cuvinte precum: anul trecut, acum, anul acesta, sezonul acesta, etc.) Utilizaţi data în cauză având ca punct de referinţă un fapt sau un eveniment existent sau care se petrece în prezent.
- Este indicat ca răspunsul la întrebările cu variante multiple să nu fie compus din numere, cu excepţia cazurilor în care acestea sunt în limite rezonabile (cum ar fi plaje de valori). Dacă aveţi astfel de întrebări, formulaţi-le ca întrebări rapide.
- Jucătorul are la dispoziţie doar câteva secunde pentru a citi întrebarea, pentru a se gândi şi a răspunde, de aceea întrebarea trebuie să fie scurtă şi uşor de înţeles. Lungimea maximă este de 130 de caractere pentru enunţurile întrebărilor şi de 60 de caractere pentru răspunsuri (valorile ideale sunt de 130 de caractere pentru întrebari, respectiv 40 de caractere pentru răspunsuri).