| anonim_4396 a întrebat:

Deci am mai multe intrebari happy
1 Vreau sa stiu si eu ce este ddos am auzit de el ca poti sa intri pe un server de minecraft sa iti vede adresa ip si iti face ceva dar nu stiu sigur stiu doar ca se numeste ddos
2 Stiu ce este o adresa ip dar este ceva rau daca o stie cineva adica sa imi faca ceva daca o stie?
3 Ce este vpn?
4 Cum pot sa imi scimb adresa ip daca cineva a aflato si daca imi afecteza cumva calculatorul daca fac asta si daca o pot lua inapoi pe cea veche?
5 Am primit ban pe un server de minecraft daca schimb adresa ip pot sa intru din nou pe el?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. ddos este un atac asupra unui server care in principiu foloseste toate resursele acelui server si serviciile lui obisnuite nu mai functioneaza din acest motiv

2. adresa de ip este o informatie public, este accesibila oricarui server la care te conectezi.

3.vpn este un server/ o retea la care te poti conecta si poti directiona tot traficu tau extern prin acel server

4.adresa de ip o poti schimba dand un reset la conexiune de net daca ai ip dinamic de la operatorul de internet sau il poti ascunde folosi un vpn sau un proxy

5.depinde pe ce ai ban, ip sau username

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Wow multumesc nu ma asteptam sa raspunda cineva la toate meriti o funda happy
Dar mai vreau sa te intreb ceva
1 Ddos mi se poate intampla si mie?
2 Este rau daca imi stie cineva adresa de ip?
3 Daca este cum fac rost de un vpn pe gratis am auzit de hotspot shield ca iti ascunde adresa ip si te protezeaza de ddos si sa nu se poate vedea ce faci tu pe internet dar chiar e bun?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti se poate intampla si tie... dar nu vad cine si de ce ti ar face asta.

dupa cum ziceam ip ul este o informatie publica, orice site accesezi iti va sti ip ul

uite exemplul dat de tine e un vpn gratis.