| Caine1122 a întrebat:

Deci vreau sa iau un laptop i7 si pe site scrie frecventa proc de 2 ghz si frecventa maxima 3.1 ghz isi va creste automat puterea in functie de cat este solicitat sau v-a trebui sa ii fac overclock
FUNDAAA!

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Trebuie sa reglezi din BIOS.

| Caine1122 explică (pentru Salontanul):

Pai pe site de exemplu uite ce scrie
Intel ® Turbo Boost Technology 2.0 permite in mod automat nucleelor aflate pe procesor sa ruleze la o frecventa superioara redirectionand puterea si accelerand performanta in mod dinamic intr-o maniera proportionala sarcinilor si aplicatiilor la care sistemul este supus. Functioneaza pe sistemele care au la baza procesoarele Intel ® Core ™ de generatia a 3-a si a 4-a, i5 si i7.

| Salontanul a răspuns (pentru Caine1122):

Da, exista un anumit sistem prin care se creste si se scade frecventa procesoarelor. Acest sistem n-are nimic de a face cu overclockingul. Overclockingul se face prin cresterea tensiunii. Tu te-ai referit la overclocking. N-ai spus la ce nume de procesor te referi. Daca este acel tip cu SpeedStep la Intel regleaza temperatura automat.