| cherychery a întrebat:

Este mai buna o placa video de 512 mb pe 256 biți sau 128 fata de una de 1 GB pe 64 biți? Vreau sa știu deoarece nu vreau sa dau bani degeaba. Funda celui mai bun răspuns!

5 răspunsuri:
| EneCristian a răspuns:

La placi video conteaza 3 lucruri: frecventa Ram si bit. deci pana nu dai clar ce placi vrei doar asa niste specificatii nu prea am cum sa dau raspuns.

| cherychery explică (pentru EneCristian):

Am un calculator Intel Pentium dual CPU e2160, cu placa de baza Hewlett-packard 0A60h, 3 gb rami, procesor de 1.8 ghz si o placa video integrata de 256 mg. Vreau sa imi iau o placa video de maxim 1 gb. Eu am zis sa merg pe una dintre acestea -Placa video nVIDIA GeForce N9400GT,1GB GDDR2, 128bit

-Placa video Leadtek 9500 GT 1GB 128 Bit DDR 2

-Placa video nVidia GeForce 210 1GB 64bit

-Placa video Gainward GeForce 210 1GB DDR3 64 Bit
sau -
ATI RADEON HD 4350 512 RAM 128 bit
-Placa Video Nvidia Geforce 7300 gt 512Mb-128 biti

| EneCristian a răspuns (pentru cherychery):

Merita doar 1 gb ddr3 nu restul ( verifica daca si se potriveste pe placa de baza are acelasi slot) deci trebuie sa fie un pci expres 1 sau depinde de cum e placa ta de baza ce suporta ea. Apoi alegi tu o placa video insa sistemul e vechi recomand unul nou daca vrei sa joci jocuri gen fallout 4 gta 5 cs go decent sau alte jocuri noi.

| BobbyAndMAX a răspuns:

Eu o sa zic direct, vrei o placa video buna ia titanul

| TheNiGhTCoReLV a răspuns (pentru BobbyAndMAX):

Daca nu te pricepi la placi video de ce raspunzi la aceasta intrebare?

1. Titan x este o placa video buna si scumpa GTX 980 TI e cu 5-10% mai slaba dar si mai ieftina.
2.O placa video buna GTX 750 ti pentru un buget mai mic.
3. Titan x e bun pentru o rezolutie mare nu cred ca joaca el in 4-8k.
4.E clar ca nu vrea o placa video de gaming pentru ca a pus acel 210.