| Decebalul a întrebat:

Este vreun jucator de Dota 2 care imi poate raspunde la niste intrebari legate de joc?

Răspuns Câştigător
| Decebalul explică:

In primul rand creepii nu ii poti controla asa pur si simplu. Ai nevoie de eroi ca Chen, Enchantress sau sa cumperi Helm of Dominator pe eroi gen Phantom Assassin, Troll Warlord, Luna, Huskar, etc. Dezavantajul la Helm of Dominator e ca poti controla doar 1 creep pe rand pana moare, sau pana alegi tu alt creep. O alta chestie e ca atunci cand faci spam pe eroi inamici si in preajma sunt si creepi inamici automat vor sari pe tine toti creepii, la fel si vice-versa. Asta se numeste Creep Agro. Se aplica foarte mult early game la inceput de meci atunci cand eroii sunt mai vulnerabili. Cateva atacuri primite de la creepi si esti/este mort. De obicei daca ai erou melee si esti si hard carry incearca sa faci numai last hit...nu te apropii de ei pana cand raman cu viata putina si anticipezi distanta care o ai pana sa ajungi la ei sa dai last hit. Daca nu poti sa faci farm si fac eroii adversi harress pe tine atunci ori chemi un suport sa te ajute sau mid-ul sa vina la gank, ori stai deoparte si iei experienta pana cresti in level si mergi apoi jungle.
In al 2-lea rand legat de Daedalus, nu se stacheaza. Daca cumperi mai multe acelasi procent de crit vei avea. In caz ca vei cumpara si alte iteme de crit-uri ca de exemplu Daedalus+Crystalys vei avea 20% sanse sa dai critu de Daedalus, 15% sa dai critu de Crystalys, iar 5% sa dai amandoua combinate. Cam asta ar fi combinatia. Vei vedea la multe iteme gen Desolator, Heart of Tarrasque, Mjollnir ca scrie dedesubt : Multiple instances of X do not stack. Asta inseamna ca nu vei avea acelasi potential cu 2 iteme care nu se inteleg intre ele decat daca ai iteme care se stackuiesc unele cu altele.
Sunt destul de multe de explicat. Acum am explicat mai la repezeala si poate nu o sa intelegi mult. Daca vrei poti sa te uiti si la canale de youtube gen PurgeGamers la tutoriale. Sper ca ti-am fost de ajutor.

3 răspunsuri:
| MarkTremonti a răspuns:

Care iti este nedumerirea?

| Decebalul explică (pentru MarkTremonti):

Pai am doua nedumeriri :
- cum fac sa controlez acei creepi, adica cum fac sa ii pun sa atace eroii ranged cand eu sunt cu un erou melee.
- este itemul asta `Daedalus `, care ofera 81 damage si 25% critical chance. Daca imi iau 4, o sa am 100% critical chance, adica fiecare lovitura va fi criticala?

| Decebalul explică (pentru Decebalul):

Poti te rog sa ma mai ajuti cu inca o problema? Ti-am trimis un mesaj cu problema big grin

| Decebalul explică (pentru Decebalul):

In primul rand creepii nu ii poti controla asa pur si simplu. Ai nevoie de eroi ca Chen, Enchantress sau sa cumperi Helm of Dominator pe eroi gen Phantom Assassin, Troll Warlord, Luna, Huskar, etc. Dezavantajul la Helm of Dominator e ca poti controla doar 1 creep pe rand pana moare, sau pana alegi tu alt creep. O alta chestie e ca atunci cand faci spam pe eroi inamici si in preajma sunt si creepi inamici automat vor sari pe tine toti creepii, la fel si vice-versa. Asta se numeste Creep Agro. Se aplica foarte mult early game la inceput de meci atunci cand eroii sunt mai vulnerabili. Cateva atacuri primite de la creepi si esti/este mort. De obicei daca ai erou melee si esti si hard carry incearca sa faci numai last hit...nu te apropii de ei pana cand raman cu viata putina si anticipezi distanta care o ai pana sa ajungi la ei sa dai last hit. Daca nu poti sa faci farm si fac eroii adversi harress pe tine atunci ori chemi un suport sa te ajute sau mid-ul sa vina la gank, ori stai deoparte si iei experienta pana cresti in level si mergi apoi jungle.
In al 2-lea rand legat de Daedalus, nu se stacheaza. Daca cumperi mai multe acelasi procent de crit vei avea. In caz ca vei cumpara si alte iteme de crit-uri ca de exemplu Daedalus+Crystalys vei avea 20% sanse sa dai critu de Daedalus, 15% sa dai critu de Crystalys, iar 5% sa dai amandoua combinate. Cam asta ar fi combinatia. Vei vedea la multe iteme gen Desolator, Heart of Tarrasque, Mjollnir ca scrie dedesubt : Multiple instances of X do not stack. Asta inseamna ca nu vei avea acelasi potential cu 2 iteme care nu se inteleg intre ele decat daca ai iteme care se stackuiesc unele cu altele.
Sunt destul de multe de explicat. Acum am explicat mai la repezeala si poate nu o sa intelegi mult. Daca vrei poti sa te uiti si la canale de youtube gen PurgeGamers la tutoriale. Sper ca ti-am fost de ajutor.