| Costacke a întrebat:

Hei. Vreau sa imi fac si eu un pc pentru gaming si cateva intrebari.
1. Daca imi iau ventilatoare pentru carcasa imi trebuie si fan controler neaparat?
2. E mai bine sa am 1 memorie de 8GB sau 2 de 4GB?
3. Merita sa imi iau si un SSD? Nu prea ma avantajeaza la bani si m-am gandit sa il iau doar daca influenteaza gamingul.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 nu neaparat
2. 2 de 4gb e mai bine.
3 nu favorizeaza nimic in afara de timpul de incarcare a jocului sau a altor programe. de obicei un joc se incarca in 60 de secunde, cu SSD ia doar 20. atata tot. altceva nu face.

4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

1. Absolut deloc.
2. Doua, pentru ca dual channel.
3. Unii ar zice ca nu, de obicei aia care n-au. In calitate de posesor de SSD din 2012 si pauza de vreo doua luni cit a fost trimis la garantie si avut alte probleme dupa de nu l-am pus la loc imediat ce a venit ala nou... MUSAI. Macar un hibrid, daca nu e buget de SSD.
Cum nu ai dat un buget, uite ceva de buget mediu. http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1017849/

| RaduTN a răspuns (pentru KodrutZ):

Sau SSDul asta ar fi o varianta, cred eu, mai buna: http://www.pcgarage.ro/ssd/kingston/hyperx-3k-120gb-sata-iii-25-inch/

| KodrutZ a răspuns (pentru RaduTN):

Ete fis. Cu SF-2281 l-am luat eu pe al meu in 2012. E vechi controlleru' si faptul ca are doar 3 ani garantie denota si cipuri mai slabe. Generatiile noi la mai toti producatorii au 5 ani garantie.

| RaduTN a răspuns:

1.Nu!
2.Parerea mea e mai bine una de 8GB ca sa mai ramana si sloturi libere.
3.Un SSD va face diferenta, multi spun ca nu este obligatoriu sau ca nu sunt mari diferente, dar sunt.Majoritatea gamerilor au SSD de 120GB sau mai mare in care au bagat windowsul si jocurile si nu intampina probleme.

Bafta wave