| lexualex11 a întrebat:

vreau si eu un program de filmat fara lag... cu bandicam am 3 fps-uri cand filmez si sa nu apara sigla programului, cum apare la bandicam in centru sus. Spuneti-mi cum se baga Rei's minimap pentru 1.7.2 please. Funda big grin

Răspuns Câştigător
| YoChriss a răspuns:

Salut! Incearca OBS (Open Broadcaster Software). Face videourile mult mai mici decat Bandicam si este mult mai customizabil. Daca vrei te pot juta cu setarile.

| lexualex11 explică (pentru YoChriss):

Da te rog big grin

| YoChriss a răspuns (pentru lexualex11):

Dupa ce l-ai luat de pe siteul oficial, intri in Settings si faci pas cu pas cum iti scriu eu:
1. General - lasi asa;
2. Encoding - use CBR, quality balance 8, max bitrate undeva la 2000, audio codec AAC;
3. Broadcast Settings - Mode: File Output Only daca vrei sa filmezi sau Live Stream daca vrei sa faci livestream, daca vrei sa faci livestream gasesti mai multe detalii pe siteurile pe care se fac livestreamuri (hitbox, twitch, etc.), daca vrei sa filmezi, te duci la File Path si alegi unde sa se puna video-urile;
4. Video - Video Adapter: ar trebui sa se puna automat placa ta video, daca nu o selectezi tu, Resolution Downscale (rezolutia videoclipului), alegi ceva intre 360p si 480p. Daca nu ai un monitor cu aspect ratio 16:9, videourile pe YT nu vor ocupa tot playerul (vor aparea dungi negre in parti), Filter: Bilinear, FPS: 30, Daca ai windows 7 dai si Disable Aero.
5. Audio - le lasi asa;
6. Hotkeys: iti selectezi tastele pe care pornesti, opresti filmarea sau livestream-ul, si alte optiuni nu prea importante.
7. Advanced: Use Multithreaded Optimizations bifat, process Priority Class: Normal, Scene Buffering Time: 700, x264 CPU Preset: veryfast (ar trebui sa fie setat automat), encoding Profile: main, Keyframe Interval: 2, use CFR bifat, si in rest le lasi asa. (setarile acestea sunt si pentru filmat dar si pentru livestream);
8. Quick Sync Encoder - lasi asa;
9. Microphone Noise Gate - nu prea ma pricep, umbli la egalizatoarele alea doua pana cand iti convine sunetul (va trebui sa testezi pe filmare).
10. Scene Switcher - lasi asa.
Mutumesc pentru funda! Daca atunci cand filmezi primesti in stanga jos a OBS-ului vreo eroare cu High encoding sau altceva, ma anunti.