| Ghost963 a întrebat:

Laptopul meu se inchide atunci cand ma joc(se incalzeste). Daca imi cumpar un cooler rezolv problema?

Răspuns Câştigător
| LanGooP a răspuns:

Da ai putea rezolva aceasta problema cu un cooler cu 2 sau 3 ventilatoare.Insa problema vine din laptop, adica componentele.Cum ai spus tu, se inchide.Aceasta problema vine de la procesor. Procesorul se incalzeste si isi da shutdown. Este exact cum ai scoate bateria din laptop. Daca doresti sa stai pe laptop fara sa iti iei cooler(cel mai probabil) este sa deschizi carcasa laptop-ului si sa faci un pic de curatenie acolo. Asta ar putea fi cauza, mai ales a ventilatorului care sufla aerul cald din laptop afara. Daca ai observat ca acel ventilator se misca destul de greu, atunci aceasta este problema. Daca nu te pricepi la asa ceva si nu vrei sa te bagi, du-te la un service IT si o sa se remedieze aceasta problema imediat. Daca nu vrei sa te duci la un consultant, atunci i-ati un cooler si atata tot.

Sper ca te-am ajutatwinking

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Se rezolva. Uite aici: http://magazin-non-stop.ro/34-pc-laptop
Eu l-as lua pe ala de aluminiu cu 25 lei.

| Kreefy a răspuns:

Daca se incalzeate, da, vei rezolva problema doar cu un cooler. Dar nu prea iti recomand aa iei coolere ieftine. Chiar daca ti se va parea scump, cauta ceva cu minim 2 ventilatoare, unul ibtr-o parte si unul in alta sau cu 3 ventilatoare, lateral si centru. ( gasesti cam cu 50-60lei )

| Ghost963 explică (pentru Kreefy):

Ii bun pretul.

| Kreefy a răspuns:

Oricum un cooler trebuie la laptop.
Probabil hdd este utilizat la maxim, probabil ai multe chestii pe el ai de aceea, sau te joci jocuri cu performante la maxim si fortezi laptopul.
Ai putea intra in bios sa vezi la ce temperatura este setat sa se opreasca, s-ar putea sa fie la 40, seteaza la 60 sau 80