| DrugFree a întrebat:

Mereu am auzit discutii pe tema : "Metin2 vs Word Of Warcraft".
Majoritatea aleg WoW.
Am vazut o intrebare pe TPU tot de genu' asta.
Dar toti descurajeaza metin2. Nu ca eu ii tin o parte, poate creea dependenta, dar mai are rost sa pui o intrebare ca asta, cu descurajari?
O sa fac un top. diferentele bune si mai putin bune dintre jocuri :
1.Grafica : Metin2 nu are "Th3 Be3TT3r Gr%aphic" dar e mai realista ca cea de la WoW. WoW, parca e un desen animat, dar parca simti mai multa "Caldura " ca in metin2.
2.Story-line : Aici metin2 e cel mai praf. Desi pe site se prezinta detalii excesive si exagerate despre asa zisa poveste, in joc nu se prezinta nimic, pe cand in WoW se prezinta si in expansions povestea.
3.PvM : Toti stim ca la un MMORPG e important PvM. Metin2 are un PvM cam simplu, bazat pe lure.(strangerea de monstrii si omorarea lor in acelasi timp.) La WoW e mai complicat, iar playerii nu isi doresc sa aiba lure pentru ca pe wow e mai greu sa omori monstrii multi. Cea ce face metinul sa aiba un punct personal de la mine e creativitatea. Un ninja cu arc poate ajuta un warrior corp/mental pentru a face lure.

4.PvP :In MMORPG-urile de calitate exista PvP. Dupa ce se creste leveleul, se fac lupte intre playeri. PvP-ul necesita foare multa strategie. Exista mai multe persoane care spun ca in metin2 nu exista strategie in PvP. Nu e real, ci playerii nu au strategie.
Ca exemplu : http://www.youtube.com/......ttp?/watch

Sura are putina strategie, dar in metin2 loviturile si ordinea miscarilor se invata pe de rost. De exemplu un warrior mereu stie ca daca foloseste izbitura da stun, apoi ca sa dea crit mare da cu vartejul. Asta e dezavantajul acestui joc.
Un PvP cu mai multi are si mai putina strategie : Shamanii dau buffuri. Nu au strategii playerii cu ascunsul, cu ajutatul, ci doar cu lupta. Adica fiecare caracter isi stie miscarile si ordinea lor in PvP, nu exista nici un player fara sa anticipeze miscarile celullait.
Un pvp " O incaerare" in mai multi :http://www.youtube.com/......ttp?/watch

PvP wow : http://www.youtube.com/watch?v=38ct0p9JrcQ

Aici e multa strategie, sunt miscari mai multe.

5.Socializare
In WoW, spre deosbire de metin2, e mai putina socialitate, dar asta evita conflictele.

6.Cai, pet-uri.
Metin2 nu se poate compara cu WoW aici. WoW e boss la aceasta categorie.
7.Servere private.

Blizzard nu e o companie care adora serverele private, dar GameForce o adora pentru popularitate.
8. Uprgade-uri.
Parerea mea personala e ca in WoW sunt prea multe upgrade-uri cu expansiunile etc.
9.Conditiile financiare ale jocurilor.
WoW cere niste bani pe luna (asa cred), dar nu sunt obilgatii de platire pentru arme. O sa sariti cu gura pe alti playeri de metin2 ca dau bani. In metin2, gamerii adevarati nu vor platii pentru iteme.
10.Iteme + bonusuri.
Metin2 are bonusuri mai nefolositoare. WoW are decat STR, INT, DEX...
Itemele variaza de la un joc la altul, pe metinul oficial sunt iteme cam putine, dar pe cele private sunt foarte multe.
11.Atmosfera.
Nu pot prea mult sa comentez, metin2 se petrece intr-o era si intr-un timp, iar WoW, in alta perioada. Nu poti compara focul cu gheata.
12. Chat.
In WoW pot exista glume mai obscente, dar metinul e plin de glume de prost gust, iar pe servele private pe care nu prea intra gm-ul sau cate un mod, sau sunt de alta natie, injuraturiile sunt in exces.
13.Skilluri
E o diferenta de la cer la pamant.
In metin2 exista 5-6 skilluri pe care le poti evolua pana la Perfect Master, iar aceste skilluri nu necesita un mare efort pentru a fii date, si reintorcandu-ma la PvP, necesita minte pentru ordinea in care le dai. La WoW necesita multa strategie. fiind cam 30 skilluri.
14.Caractere
Metin2 pierde la categoria asta pentru multi, iar WoW castiga, dar nu este asa.
La WoW trebuie gandire, pentru ca trebuie ca rasa sa se potriveasca cu clasa aleasa. Un rogue nu se potriveste prea bine cu un dwarf.
Metin2 castiga aici pentru ca nu te incurci in caractere.
15. Putere, caractere selectate.
La metin2 exista caractere speciale pentru PvM care nu au ce cauta in PvP si invers, pe cand la WoW orice caracter poate fii bun.
16. Upgrade : Metin2 in ochii mei priede cu siguranta. Prea multe materiale pentru 1 UpGrade care poate esua.
La WoW nu necesita atat de mult si sunt mai multe cai.
17.Hack'n Slash.
Fiecare trebuie sa stie ca orice MMORPG poate deveni un "Arcade,"
Orice joc e de prisos cand vine vorba de asta, La metin2 se cauta in disperare arme si armuri bune si ieftine, pe cand la WoW poti face arme singur.
M-am chinuit si m-am gandit la tema asta de mult timp, si am reformulat-o de mai multe ori.
Daca are cineva vreo completare sau vreo corectie sa o spuna.
Aceste puncte sunt gandite de mine si sunt editate de fratele meu, sunt create conventional tot de mine.
Acum the last question :

Metin2 Sau WoW? De ce?
Ca sa vad, dat-mi un server privat hard de metin2 si unul de WoW. Sa fie bazate pe PvM.
P.S : Nu va repetati.

8 răspunsuri:
| har a răspuns:

De ce pierde wow la categoria cu rasa si clasa? Ca vai c eproblema mare ca nu te poti hotara...Si grafica, CUm Doamne sa fie cea din metin2 mai realista?! Pana si in warcraft 3 e mai realista si e vechi si de strategie sa fim seriosi

| raikidd a răspuns:

O sa incep sa te intreb daca ai jucat wow? daca nu ai jucat ce sa zic "du-te si joacate" deoarece in ce ai scris mai sus lipsesc multe chestii
deci o sa incep sa vorbesc si eu:
1.nici unu din jocuri nu au grafica reala
2.aici ai dreptate metinu nu are story line, wow are f multe chain questuri + carti intregi despre povestea jocului+ achivuri care te pun sa cauti carti prin joc ca sa vezi povestea, etc.
3.da in wow poti face raiduri cu 25 sau 10 oameni unde bossi sunt foarte complicati(daca moare un om poate inseamna ca ai pierdut), in metin DT il poti face singur iti trebuie in unele cazuri un buffera bosi au 2 magii maxim in wow exista bossi si cu 10+magi, iar in wow in raiduri o singura clasa se poate reinvia singura(odata la 5min) restul trebuie sa fie reinviate de catre o persoana anume, nu e ca in metin
4.da in wow pvpul e mult mai mare decat in metin, deoarece exista iteme speciale de pvp(adica nu poti veni cu itemele normale cu care bati bossi ca nu ai sanse), pvpul se poate face in arene de 2v2 3v3 5v5 unde exista un rank per server, in bguri unde se lupta factiunile intre ele(nu trebuie sa astepti odata la 1 an sa fie national war, in wow e incontinu)+exista unele batalii cu castele unde echipa castigatoarea are posibilitatea de a face un raid
5.e mai multa socializare in wow, aproape toate guidele care se respecta au un forum(platit), dar pe wow se face comunicare pe ts3 sau ventrilo(care sunt chaturi cu microfon)
6.ai dreptate
7.TU CHIAR CREZI CA O COMPANIE ADORA SA AIBE SERVERE PRIVATE? :)) exista servere private cu wow pe care pe un server is doar 5000 de oameni(stiu un server care are incontinu minim 30000 de playeri), unele servere private de wow sunt mai populare decat servere officiale de metin
8.deci tu vrei sa faci acelasi boss de 1000 de ori? atunci daca iti place sa faci un boss(sau misiuni, sa ai aceleasi iteme, etc) la nesfarsit joaca metin unde un update(in care se adauga costume sau ceva micut) e odata pe an
9.da cere bani 40lei pe luna+ expansiunile, dar nu are item shop de unde cumperi chestii cu bani, in felul asta se triaza jucatori de copii(servere oficiale au 10milioane de jucatori care platesc 40lei lunar)
10.cred ca aici este o lista cu toate: Strength, attack power,parry rating,critical strike,Agility,critical hit, dodge,Stamina, block,Intellect,spell power, spell critical strike,Spirit, mana regeneration, spell hit,Mastery,Weapon speed,Hit,Haste,Expertise,Spell penetration,Casting speed,Armor, Resistance, Resilience, Block value, Armor Penetration
11.da in wow ploua, se face noapte(si nu la gm commands)
12.in wow iti poti face mai multe casute de chat, adica daca vrei poti sa vezi doar mesajele de whisper sau locale, etc, de ex daca un hunter scrie un mesaj ii pot vedea numele cu verde ca sa stiu ca e hunter
13.in wow sunt mai multe care pana acum o expansiune evoluau si ele(nu se schimba skinu ci doar statusurile)
14.nu chiar tu vorbesti despre raciale care nu fac chiar asa de mare diferenta cum crezi tu, iar ele pot fi customizate mult mai mult decat pe metin, iar pe wow fiecare rasa are orasul ei nu poate la gramada cum e pe metin
15.in wow exista aceste talente(pe metin ar fi diferenta dintre bm si weapon) care pot fi customizate mult mai mult si sunt reversibile iar pe metin nu(daca gresesti ceva asa sa fie), si este mai bine pe wow deoarece eu de obicei joc pvp si pve
16.in wow nu exista upgrade la iteme, daca bati un boss normal pica iteme normale, daca bati acelasi boss dar pe dificultate inalta pica iteme heroice, singurul upgrade este la tier unde de ex am t10 daca vreau t10.5 iti trebuie itema de t10 + un item(nu 2 sau 3) ma duc la un vendor iar acela imi noua iteme
17.metinu e hach n slash, da in wow iti poti face singur iteme dar acele iteme sunt bune la inceput

Acestea sunt spuse pe experienta mea de 2 ani de metin(uk si private) si 4-5ani de wow(privat) + inca cam 10-15 mmouri printre care guild wars 2(care este next gen mmo(adica urmatoarea generatie de mmouri))
Severe:https://metin2united.com/ si https://www.molten-wow.com/(are si servere wotlk si cata si are si servere only pvp si servere normale)

18.in wow exista profesii adica un mod prin care iti poti face iteme(armuri arme potiuni, etc) singur
19.achivmenturi, un mod prin care jucatori sunt recompensati
20. poti sa porti mai multe iteme(este mai customizat daca vrei poti face o itema de lvl 30 sa arate ca una de lvl 10 dar sa fie la fel de buna ca aia de 30)
31.sistemul de ghildele este mult mai dezvoltat(de ex daca imi trebuie un player cu profesia x, am o lista unde vad ce iteme poate sa faca, fara sa il intreb,, ca guild master poti face un calendar unde sa scrii un event si automat sa le apara la toti membri)
32.in wow poti inota
33. sunt mult mai multe chestii de ce wow e mai bun decat metinu

| GoodLiker a răspuns (pentru raikidd):

Ce ts 3 visezi ma ca doar 15% fol TS3

| GoodLiker a răspuns:

Bai frate video aratat asta e arena si din cate vad nu ai jucat mult wow ai jucat foarte putin deoarece ai omis multe lucuri si nu prea sti cum sunt chestile la wow se numeste PvE nu PvM grafica n-are cum sa fie mai buna la metin 2 poate ai avut tu setat pe low placa video la wow are miliarde de pecand metin doi are doar omie ce conteaza rasa fiecare e buna daca stii so folosesti poate nu sti tu sa joci pe dwalf rouge ca eu am pe un server (joc pe multe servere) un dwalf rouge si ii rupe pe toti data vitoare cand vrei sa mai faci metin 2 vs wow incearca sa joci 1 an minim

PvP wow : http://www.youtube.com/watch?v=38ct0p9JrcQ

| Alexandrio a răspuns:

Wow Freakz e Baza!

| INCREDIBILus a răspuns:

Din ce ai sput tu, si din ce stiu si eu: metinul este un joc pentru constipati intelectual/ copii sub clasa a 6a. wow e mult mai complex si spre deosebire de metin necesita gandire/ strategie/ viteza de reactie. una e sa apesi pe 5 butoane la tastatura, alta e sa apesi pe 15, deci si memorie pentru a retine comenzile si rapiditate. imi place expresia asta: la wow ca sa fii bun trebuie sa canti la pian pe tastatura.

| Netherions a răspuns:

Saracuti de pe mettin metinu este inferior speciei wow nu aveti cum sa va bateti cu noi oricum graphic santeti praf zici ca este un televizor cu purici ce altceva si nici la altele adica numai un retardat nu are cum sa nu aprecieze un joc a wow si sa i placa unu de mantuiala ca metin pe bune acu

| Sandu_Iulian_1994 a răspuns:

Wow e mai gandit si mai fun pe cand metin2 e prea simplu si poti sa zici ca te plictisesti repede, in wow sunt tot felul de misiuni misto si de alte multe modalitati de care pur si simplu nu te plictisesti de la lvl 1 pana la lvl maxim big grin tot mereu jucatorii sunt amabili, nu ai probleme ca sunt hackeri sau chestii de genu (bine mai sunt si specimene dar rar si nu rezista mult big grin), metin2 era si el frumos la inceput chiar misto dar cu timpu a devenit aiurea din cauza jucatorilor principalul factor care afecteaza un mmo-rpg sincer si acum joc metin2 us sau uk si stau in zona de 10-15 lvl pentru atmosfera big grin si cat pentru rivalitate cum s-a mai zis depinde: pentru hack'n slash si pvm intens clar e bun metin2 si daca cineva doreste lore(storyline) si pvp intens clar wow. Gj DrugFree misto topic big grin