| Andy323 a întrebat:

Multe ore la laptop/pc face rau?

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

In general da. Stand in aceeasi pozitie mereu foarte mult timp in fata acelui ecran, incepi sa devii ''subred''.
Ochii sunt primii care simt efectele negative ale utilizarii excesive a calculatorului. Deoarece activitatea pe care o desfasuram la calculator este extrem de solicitanta pentru ochii nostri, iar acestia sunt foarte sensibili, problemele care apar se manifesta intr-un mod deranjant si intr-un timp foarte scurt.
Daca petrecem foarte mult timp in fata computerului si stam intr-o pozitie incomoda (spatele stramb; picioarele unul peste altul sau sub noi; bratele in aer, nesprijinite de masa, atunci cand tastam) corpul nostru este direct afectat.

Faptul ca nu ne miscam din fata calculatorului pentru o perioada mai lunga de timp, ne face sa devenim rigizi, iar aceste lucruri provoaca aparitia crampelor si senzatiei de amorteala la nivelul muschilor cefei, spatelui, bratelor si picioarelor astfel incat, cu timpul, nu vom mai avea forta in muschi.

| KodrutZ a răspuns (pentru Jipa95):

Ochii ca ochii, da' sa vezi ce misto e cu cheagurile de singe care se pot forma din cauza sedentarismului si a unei eventuale pozitii nasoale la calculator. Urca alea la inima/plamini, papa - end game. Nu, nu exista nici hack, nici crack, si nici serial pentru asta - trebuie' sa nu bagi cacaturi in tine si sa faci MULTA miscare.

| Jipa95 a răspuns (pentru KodrutZ):

Stai chill, crede-ma ca stau de multi ani toata ziulica intins pe pat cu laptop-ul pe mine, si n-am nici pe naiba. Doar cand ma dau jos sa ma duc la baie, la fiecare pas pe care il fac, se aude in trosnet de la genunchi laughing dar sunt bine. big grin

| KodrutZ a răspuns (pentru Jipa95):

INCA nu ai nici pe naiba. INCA.

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| anonimguy3 a răspuns:

Cel mai mare factor de problema e ca creeaza dependent. Daca stai incontinu la PC/laptop o sa ai dependent si toata ziua numai la ele vei sta. Cand faci si tu altceva fara ele te ei trezi plictitsit si vei vrea la ele pentru ca tu crezi ca nu ai ce face.

Dupa ar fi ca iti strici ochii, daca nu stai drept la pc iti strambi coloana si multe altele te poti interesa pe net despre acest subiect.

| Metalheadforever666 a răspuns:

Da,o sa faci cancer, SIDA, ebola, ciuma, tuberculoza si scleroza.

| 德尼莎 a răspuns:

Da. de ce? in primul rand nu este bine pentru ochi, iti poti strica vederea, in al doilea rand nu este bine sa stai in acceasi pozitie atatea ore (de exemplu cand stai la birou). Iara se pot forma cheaguri de sange, sunt multe efecte nasoale. /./