| anonim_4396 a întrebat:

Pe acest Sistem IT MYRIA GAMEON V10, AMD Athlon X2 340 3. 2GHz, 6GB, 1TB, AMD Radeon R7 240 2GB DDR3, as vrea sa schimb procesorul, Ce procesoare imi merg pe aceasta unitate si care ar fi cel mai bun? ( 350-400 lei buget maxim )

16 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Deti acel PC? Sau vrei sa-l cumperi?

| Adrian2666 a răspuns (pentru CPAElites):

L-am cumparat, totusi imi poti spune ce procesor mai bun sa ii pun?

| CPAElites a răspuns (pentru Adrian2666):

Spune ce placa de baza si sursa are.

| Adrian2666 a răspuns (pentru CPAElites):

12cm silent fan
Putere sursa (W) 460 vad ca decat atata scrie si palca de baza DIN CATE AM VAZUT este ASRock FM2A55M-HD+ Socket FM2+

| CPAElites a răspuns (pentru Adrian2666):

"Putere sursa (W) 460" Nu te-am intrebat cati w are... SPUNE MODELUL SI NUMELE PRODUCATORULUI!

| Adrian2666 a răspuns (pentru CPAElites):

Deci placa de baza este MSI FM2-A55M-E33 (MS-7721) (am gresit, bine ca m-am uitat mai bine ) Si sursa este Sursa CoolerMaster Elite Power Plus 460W

| CPAElites a răspuns (pentru Adrian2666):

E petarda sursa...
Uite lista cu procesoarele suportate de placa de baza : http://www.cpu-upgrade.com/mb-MSI/FM2-A55M-E33.html

Eu iti recomand sa mai astepti pana la sfarsitul anului cand vor aparea noile procesoare de la AMD Zen.

DE CE VREI SA SCHIMBI PROCESORUL?

| laurentiu80 a răspuns (pentru CPAElites):

Cooler Master fac surse foarte bune, si sunt foarte renumite si apreciate. Nu este o no name s-o cataloghezi "petarda".

| Adrian2666 a răspuns (pentru CPAElites):

Este cam slabut vreau ceva mai bun in special la nuclee.

| CPAElites a răspuns (pentru laurentiu80):

Orice sursa ce costa sub 130 lei se afla in categoria "PETARDA"!

| laurentiu80 a răspuns (pentru CPAElites):

Cand mai erau prin magazine sursele astea pretul ajungea undeva la 200 de lei, dar nu are nicio relevanta pretul cu sursa, uitata-te la eficienta, la certificari, la PFC. Sunt trompete romanesti NJOY (branduite)are costa peste 130 de lei la oferta, si-ti mai da si un pachet de servetele umede.
Sursa duce lejer un sistem gaming mediu cu orice procesor quad-core.

| laurentiu80 a răspuns (pentru CPAElites):

Parerea mea este ca tu nu ai auzit niciodata de Cooler Master, altfel nu-mi explic cum astfel de brand care face la ora actuala cele mai bune carcase si surse foarte fiabile, le numesti "petarde". Atunci cele de la Delux, JNC, si alte shituri ce sunt?

| CPAElites a răspuns (pentru laurentiu80):

Ai dreptate.M-am luat dupa culoarea GRi pe care majoritatea pocnitorilor o au laughing

| CPAElites a răspuns (pentru Adrian2666):

Decat acele sunt suportate de placa de baza...Tu ai vrut o PETARDA gata asamblata...

| CPAElites a răspuns:

Schimbi degeaba procesorul...Placa Video e problema!

Răspuns utilizator avertizat