| raduqu a întrebat:

Pentru jucatorii de lol. Am tecut azi din silver in gold si nu am jucat nici un meci in divizia asta. intrebarea este : pot sa mai derankez acum in silver odata intrat in gold?

1 răspuns:
| xRaduC a răspuns:

Da, poti, in orice divizie poti sa iti iei demotie! Mai putin Bronz V, de acolo nu scapi. big grin
Exista niste conditii ce influenteaza punctele tale LP si divizia stabilita.
Oricand intri intr-o noua categorie (adica terminata in V), vei fi protejat 10 meciuri de demotie indiferent ca ai 0 LP (asta insemnand ca poti pierde linistit 10 meciuri, dar al 11-lea esti obligat sa-l castigi daca nu vrei demotie. Insa, daca ai 0 LP si nu mai esti protejat, risti o demotie daca pierzi - trebuie sa ai noroc sa fie Loss-Prevented - adica indiferent ca esti infrant, nu pierzi divizia, iar daca vei castiga, vei primi jumatate din LP-urile pe care le-ai fi primit normal). Similar este si pentru celelalte divizii, terminate in I, II, III, IV, exceptand Challenger si Master, doar ca de data aceasta vei avea protectie doar 3 meciuri (nu stiu sa-ti explic la Challenger si Master prea bine).
Daca te afli intre un Rank cuprins intre diviziile Bronz V - Gold I, nu vei pierde divizia pentru inactivitate.
Daca te afli intre Platina V - Diamant I, vei avea la dispozitie o luna pentru a juca macar odata Ranked, pentru a nu-ti lua demotie (daca iei demotia aceasta pentru inactivitate, incepi sa pierzi doar cate 5 puncte saptamanal, cred).
Iar daca esti in Master sau Challenger, ca sa nu iti pierzi divizia trebuie sa joci cel putin odata pe saptamana.
Poti afla mai multe pe: https://support.riotgames.com/hc/en-us/articles/204010760-Ranked-Play-FAQ, eu de acolo am aflat prima data si recomand.