| liviu_3116 a întrebat:

Sal tpu.as vrea sa imi spuneti care este diferenta intre tableta si calculator?

5 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Diferenta e ca pe calculator poti juca crysis 3 iar pe tableta nu prea poti.

| Andrei7520152 a răspuns:

Sunt o stiva. nu te poti limita la o singura diferenta. si sunt destul de evidente btw

Dar in fine, diferenta principala e ca nu poti rula foarte multe programe pe o tableta care foloseste android, in special jocuri destinate pentru Windows care necesita o placa video dedicata. Ca sa-ti ilustrez idee:

1 tableta ar fi un PC portabil. Bun pentru aplicatii multimedia simple - ebooks, internet, filme, muzica, jocuri tip browser.
2Calculatorul e perfect pentru jocuri 3D de ultimul tip. are o putere de procesare net superioara fata de o tableta aiurite.
3 Laptopul e undeva la mijloc intre cele doua la capitolul performanta si putere de procesare, cat si portabilitate.

Eu cred ca o tableta e de fapt un laptop malformat

| JohnnyWylde a răspuns:

Sunt chiar asa asemanatoare? laughing Pe langa diferentele evidente, sistemul de operare si performantele.

| Zumber a răspuns:

Diferente sunt multe dar si asemanari la fel, legat de diferente tableta este la moda mergi pe starda mama ala are tableta vai vai.Un Pc este mult mai bun si mai eficient poti face mult mai multe ca pe tableta.Acum sa nu zic ca sunt contra fata de tableta si tableta este confortabila dar trebuie s-a o incarci s-a ai stic s-a umbli cu degetu este mai dificil, dar posibil mai placut pentru altii

| Catalina753951 a răspuns:

Tableta este putin mai eficienta, adica o poti lua oriunde, oricand, cand vrei si in pus poti cauta absolut tot ce vrei in acel moment!