| Badea_Valentyn_1998 a întrebat:

Sall se poate schimba procesoru Intel cu unul amd

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Niciodata! Poate cand amandoua vor fi produse de aceeasi firma. Nu au socketul la fel, nu au curentii la fel si nici dispunerea pinilor.

| MrCaNaByS a răspuns:

Daca vrei sa faci aceasta schimbare, vei avea nevoie si de alta placa de baza. Bafta

| TechGuyTpu a răspuns:

Depinde de placa de baza

| KLiNK a răspuns:

Daca vrei sa schimbi Intel cu AMD sau invers trebuie alta placa de baza. Asta deoarece procesoarele au socketuri diferite ("sloturile" unde stau ele). De exemplu AMD are socketuri: AM2, AM2+, AM3, etc.
Intel are: LGA 775, LGA 1150, LGA 1366, etc.

| KodrutZ a răspuns (pentru KLiNK):

Daca e sa ii zicem toata povestea, acuma vreo douaj' de ani erau placi de baza care suportau ambele procesoare, fiindca functionau pe acelasi socket.

| KLiNK a răspuns (pentru KodrutZ):

Asta chiar nu stiam...acum douazeci de ani nu prea stiam eu de componente. Important era sa mearga pc-ul big grin. Oricum, mersi de informatie.

| KLiNK a răspuns (pentru KodrutZ):

"Socket 7 was the only socket that supported a wide range of CPUs from different manufacturers and a wide range of speeds."
Daca ar fi un singur socket pentru toate procesoarele si in ziua de azi ar fi bine. Dar eu cred ca s-a ajuns la atatea modele de socketuri doar pentru a se cumpara placile de baza. Nu stiu daca iti mai amintesti dar cand au aparut Pentium D, nu puteau fi folosite pe un pc putin mai vechi dar care avea tot LGA 775. Asa ca trebuia sa schimbi si placa de baza ca sa faci un upgrade la procesor. Si daca mai si aveai DDR1 trebuia sa cumperi placute de DDR2. Pentru ca (din cate stiu) placile de baza care suportau dual core atunci aveau numai DDR2