| Badea_Valentyn_1998 a întrebat:

Sall TPU, am o intrebare, eu la pc am stick wifi ar merge sa fac server de anumite jocuri gen Minecraft?

Răspuns Câştigător
| NinthBurn a răspuns:

Imi pare rau ca am scris de doua ori, dar nu aparea raspunsul cand am verificat prima data.

| Badea_Valentyn_1998 explică (pentru NinthBurn):

Nicio problema
si multumesc foarte mult!

3 răspunsuri:
| NinthBurn a răspuns:

Da,ar merge desi daca ai prin Wi-Fi este destul de complicat sa faci server.In primul rand, trebuie sa faci Port Forwarding pentru router-ul tau (poti cauta pe YouTube, de preferat sa cauti tutorial de Port Forward pentru firma care a produs Router-ul).
Daca te-ai uitat la un video cu Port Forward, vei vedea ca-ti trebuie un anumit port.Pentru Minecraft, portul este 25565.
Odata ce ai terminat cu Port Forwarding, te uiti la un tutorial in care iti arata cum sa faci un server de Minecraft si asta e tot.Le dai IP-ul tau prietenilor ( il gasesti pe http://ipchicken.com/ ) si jucati impreuna.

Funda?
O zi buna!

| NinthBurn a răspuns:

Da,se poate doar ca este mai complicat prin Wi-Fi.Deoarece folosesti Wi-Fi, presupun ca ai si un Router.
In primul rand, trebuie sa faci Port Forwarding. Poti cauta pe YouTube un tutorial cu Port Forwarding pentru Minecraft ( de preferat cauta pentru firma care ti-a facut Router-ul; de exemplu firma care a facut router-ul meu este Asus ).
Inainte de a termina Port Forwarding, ti se cere un port. Portul pentru Minecraft este 25565.
Odata ce am terminat cu Port Forwarding, cauti un tutorial pe YouTube in care sa vezi cum se face un server de Minecraft.
IP-ul care il vei da prietenilor ca sa se conecteze il gasesti aici : http://ipchicken.com/