| anonim_4396 a întrebat:

Sall TPU! Ce parere aveti de jocul the godfather 2? Ca am auzit multe despre el si as vrea sa il joc. E tare?

Răspuns Câştigător
| Moldoveanul a răspuns:

Inainte sa ma apuc de un joc, ma informez despre acel joc. Vad ce note a luat de la critici (vezi site-uri precum www.ign.com sau www.gamespot.com) si ma ma informez asupra experientei utilizatorilor (intreb prieteni, citesc pe forumuri). Daca nota este mare dupa standardele mele, atunci acel produs merita cumparat.
Acum, sa ne intoarcem la jocul nostru: Godfather 2
http://www.metacritic.com/game/pc/the-godfather-ii
Nota criticilor (cea din patrat) este 6, 3 sau 63/100. Asta inseamna ca jocul nu merita jucat decat de cei care iubesc genul (in cazul nostru, sandbox). Utilizatorii, au dat o nota mai slaba jocului, deoarece pentru ei conteaza si impresia pe care le-a lasat-o produsul respectiv. Nota 5, 5 sau 55/100 imi spune ca jocul este unul mediocru si ca el ar trebui evitat.
Daca vrei o parere personala, pot sa iti spun ca The Godfather 2 are aceleasi trasaturi ca predecesorul sau. Jocul devine monoton dupa 2-3 ore, si stresant dupa alte 2-3 ore. Recomandarea mea e sa te uiti la niste gameplay-uri de pe youtube, si daca simti ca nu mai poti fara acel joc, sa ti-l cumperi si sa te convingi singur.

| anonim_4396 explică (pentru Moldoveanul):

Eu nu il cumpar, il piratez. nu am cumparat niciodata un joc si nici nu o sa fac asta ca e o prostie. adica, pentru ce s-a inventat pirateria.

| Moldoveanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Pirateria a fost inventata pentru oamenii care nu vor sa cumpere produsele, dar totusi vor sa le aiba.
Gandeste-te ca daca numai tu ai pirata software-ul, nu ar fi o problema. Dar sute de milioane de oameni pirateaza software, deoarece e accesibil si obtin ce isi doresc. Fara acesti sute de milioane de oameni, unele companii dau faliment si oameni ajung in strada. Nu ma refer la companii precum Blizzard sau Activision, care momentan fac castele din bani. Eu ma refer la companiile independente, cele ale caror produse depasesc jocurile (mai mult filme) gen COD:MW3 si care il fac pe utilizator sa se distreze, chiar daca nu au cine stie ce motoare grafice potente (vezi Minecraft, Terraria, Plants vs. Zombies, Project Zomboid). Deoarece, principalul scop al unui joc este sa ne distreze.
Chiar daca am mentionat numai companiile independente, nici cele mai mari nu sunt complet protejate. Daca tu vei pirata jocul The Godfather 2 si o sa constati ca iti place, probabil vei fi dezamagit cand ai sa aflii ca producatorii nu o sa mai lucreze la The Godfather 3 datorita vanzarilor slabe.

| anonim_4396 explică (pentru Moldoveanul):

Stiu dar nu am ce sa fac, adica eu strang bani pentru facultate.

| Moldoveanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteleg. Eu nu am exclamat "Cumparati jocurile ca e bine!". Tu ai spus ca daca tu cumperi ceva ce poate fi piratat e o prostie, iar eu am raspuns la afirmatia ta. Nu e o prostie sa cumperi jocuri, iar eu nu am spus ca trebuie sa cumperi software-ul. Tu decizi ce faci cu bani tai, ca doar is ai tai, nu?
Daca tu consideri raspunsul meu ca fiind bun, atunci as fi multumit daca mi l-ai declara castigator.

| anonim_4396 explică (pentru Moldoveanul):

Da, eu am inteles dar oricum bogatii isi cumpara jocurile din magazin de aia nu dau faliment jocurile. Eu nu sunt cine stie ce bogat, veniturile parintilor mei impreuna sunt de cam 6500 lei dar avem rate la banca mari si na, vrem si noi sa achitam ratele alea si nu trebuie sa dau eu banii pe chestii care le pot pirata chiar foarte usor(ma pricep bine de tot la piratat de la jocuri pentru PC la PS3).

| anonim_4396 explică (pentru Moldoveanul):

Apropo ai auzit ceva de hitman ca am vazut poze cu el si am pus si o intrebare l-ai jucat, iti place?

| Moldoveanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna dimineata! Scuze ca n-am raspuns ieri, dar m-a prins furtuna (stau in Iasi, unde s-a anuntat cod galben).
Am jucat un joc din seria Hitman, parca Silent Assassin. Trebuie sa recunosc ca producatorii au implementat un sistem stealth ce nu are un competitor mai serios in afara de Thief.
Totusi, daca ai un calculator mai dotat, ti-as recomanda noul membru al familiei Hitman (Hitman: Absolution). Asta cand apare, bineinteles. Pana atunci: http://www.youtube.com/watch?v=wrE36PeQgKE
Daca vrei sa joci alte jocuri din seria Hitman, cauta-le pe google.
Multumesc pentru funda.

| anonim_4396 explică (pentru Moldoveanul):

Cu placere. am un PC foarte bun si astept hitman absolution.