| basic a întrebat:

Am întâlnit o problemă cam ciudată la GTA:SA.
Componentele mele: Pentium(R) Dual-Core CPU E5200 2.50GHz 2.50GHz, 2GB Ram, Windows 7 ultimate 64 bit.
Placa video nVidia GeForce 8600GT 1023 MB.

Problema in sine:

Pur si simplu odata la 2-3 minute am cate un frame drop de cate 1-3 secunde si nu stiu de ce... setarile mele la gta:

- Draw Distance OFF(am incercat si pe maxim si pe deloc si tot am frame dropuri)
- Frame Limiter OFF
- Quality - Low
- Resolution 1280 x 1024 x 32
- Anti Aliasing OFF
- Mip Mapping ON

Am luat si un mod facut de Justinian ala care modifica absolut toate texturile pana si skinul e un mod anti lag si tot am frame drop-uri, faza e ca lag nu am deloc. doar frame drops straight face.

Ce am incercat:

- Draw distance pe minim dupa pe maxim - degeaba
- Am scos microfonul ca m-am gandit ca e de la el cine stie
- Am scanat cu anti malwares si am avut 1 dar l-am rezolvat - degeaba
- Am scanat cu antivirus normal si am avut 5 si i-am sters - degeaba
- Am schimbat rezolutia pe x16 - degeaba
- Am bagat mod anti lag(dar nu am lag doar frame dropuri.) - degeaba
- Am sters GTA:SA si am instalat iar - degeaba

Am facut tot ce s-a putut zic eu. pana si update la placa video.

Problema e ciudata tinand cont ca joc si Minecraft si CS:GO si acolo nu am frame dropuri.

Astept solutii cat de repede dar fara solutii cu - da rezolutia pe 800x... ca nu o sa dau asa ca se vede extrem de aiurea + de asta la componentele mele nu e nevoie, e ceva ciudat.

Cerinte GTA:SA:

Cerinte minime de sistem pentru a rula GTA San Andreas:

Viteza procesor necesara : Pentium 3 la 1 GHz
Memorie RAM necesara : 256 MB
Memorie Hark Disk necesara : 3.6 GB Liberi
Memorie video necesara : 64 MB (GeForce 3)

Cerinte recomandate de sistem pentru a rula GTA San Andreas:

Tip procesor recomandat: Pentium 4 Processor or Athlon Equivalent
Memorie RAM recomandata : 384 MB
Memorie Hark Disk recomandata : 3.6 GB Liberi
Memorie video recomandata : 128 MB (GeForce 4)

Deci la componentele mele ar fi trebuit sa tin si pe very high si tot sa mearga bine. nu inteleg.

Răspuns Câştigător
| Alexandru_Grigoraş_1980 a răspuns:

Sincer, ar trebui sa-ti mearga excelent cu aceste specificatii! Iti recomand sa-ti dezinstalezi GTA: SA, si sa il reinstalezi din nou.
Mult succes!
Sau vinde-ti PC-ul, mai strange-ti niste banuti si joaca GTA IV.
Uite un wishlist, care iti permite sa joci GTA IV/ CS:GO excelent :http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1325398/

| basic explică (pentru Alexandru_Grigoraş_1980):

Nu sunt pasionat de GTA IV iar CSGO merge ok pe pc asta. Si aia ziceam si eu... GTA:SA nu ar trebui sa-mi faca absolut nici o problema, incerc sa iau de la un tovaras ceva arhiva lui cu GTA:SA probabil e de la arhiva mea ca gta-ul meu e tot de pe net nu cu CD sau ceva si poate cine stie.

| DAnc3 a răspuns (pentru Alexandru_Grigoraş_1980):

Eu am Intel core 2 duo 1.86 ghz, 2.5 gb ram si tot 8600gt si merge excelent Gta IV la med high, apropo ce wishlist ai facut tu acolo e de tot rahatul uite aici unul bun http://www.pcgarage.ro/......t/1324453/

| Alexandru_Grigoraş_1980 a răspuns (pentru DAnc3):

E bunicel sistemul, dar:
1) Un i3 bate acel AMD FX6300
2) Eu am pus un SSD in sistem, deci SSD>HDD
3) As pastra acea placa video cu drag!

| DAnc3 a răspuns (pentru Alexandru_Grigoraş_1980):

Degeaba bate I3-ul ca placa video e praf si cam atat poti sa pui si i7 ca placa aia e printre cele mai slabe cu DDR5, probabil de abia duce Gta 5 pe low pe cand acel R7 265 impreuna cu FX6300 duce lejer very high.

| Alexandru_Grigoraş_1980 a răspuns (pentru DAnc3):

Totusi, el nu joaca GTA V... Intr-adevar, placa aia video e buna, dar i3-ul>FX 6300, si iti spun si de ce.
1) Sunt la acelasi pret
2) i3-ul acela e ca un quad-core, doar ca are 2 core-uri si 4 thread-uri.
3) Multi isi iau acel FX6300 doar pentru jocuri, dar cu acel i3 poti face si editari foto/video.
4) Daca stiai, AMD-urile au fost facute pentru jocuri, dar Intel este bun si in jocuri, si in editare foto/video avansata, modelare 3D etc.

| DAnc3 a răspuns (pentru Alexandru_Grigoraş_1980):

Ba frate stiu ca i3-ul e peste fx6300 dar n-aveam chef de facut eu un wishlist si ala era cel mai bun care l-am gasit la 2000 de lei.

10 răspunsuri:
| DAnc3 a răspuns:

Am cam acelasi sistem ca si tine si imi merge perfect cu totul absolut maxim. Daca acest frame drop se mai intampla si in alte jocuri inseamna ca placa video nu mai are mult de trai insa daca este doar in gta sa mai mult decat sa reinstalezi jocul n-am alta recomandare.

| basic explică:

Am luat alta arhiva cu GTA:SA si tot la fel face. nu e de la arhiva mea.

| Alexandru_Grigoraş_1980 a răspuns (pentru basic):

Incearca niste mod-uri de GTA:SA atunci. Pune GTA:SA Vip Mod v3. Daca nici asta nu merge... Pai bag ****! Mie imi merge GTA:SA fara vreo problema =O

| basic explică (pentru Alexandru_Grigoraş_1980):

Am pus frame limiter pe ON si vad ca nu mai am frame drops. ciudata faza, cu frameurile limitate sa nu am lag rolling on the floor oricum, daca revine problema o sa dau reply. O sa iti dau raspuns castigator daca nu mai persista problema pentru ca ai incercat sa ma ajuti.