| RoBeRTin321 a întrebat:

Salut.Am o intrebare foarte adresata, probabil ca si cea mai adresata.Am terminat Half Life 2 normal,episodul unu,si doi.Dar am o intrebare, cand va aparea Half Life 2 episodul trei, sau Half Life 3?

2 răspunsuri:
| RainbowD a răspuns:

Salut. Din cate am auzit, au inceput sa lucreze la urmatoarea parte din joc inca din 2010.
Faza ii ca asteptarile de la urmatoarea parte din joc sunt atat de mari, incat cei de la Valve se tem ca nu vor putea sa ii multumeasca pe fanii jocului, ceea ce probabil ii face sa amane lansarea jocului. Un alt motiv pentre care cei de la Valve nu se grabesc cu lansarea lui Half-Life 3 este aceea ca au incasari imense din Dota2, CS:GO si TF2. Din cate stiu au inceput sa lucreze la Half-Life 3 din 2010, cu o echipa de 100 de persoane, dar in prezent nu lucreaza mai mult de 10 persoane la joc, acesta fiind un alt motiv pentru care cei de la Valve amana jocul (lipsa de personal care sa se implice in Half-Life 3). Si eu astept sa apara Half-Life 3, dar trebuie sa asteptam.

| TheKingBacca a răspuns:

Half-Life 3 se va lansa in anul 2018, cel mai probabil, daca Valve se vor implica.
Daca nu, pana mori, o sa se lanseze HL3.