| CFAlex a întrebat:

Salut am primit de craciun un monopoly si nu inteleg care este treaba cu ipoteca.stiu ca poti vinde proprietatea la bani pe care scrie pe cartonas dar mai este ceva imi poate explica careva toata treaba cu ipotecile

1 răspuns:
| CristianCRS a răspuns:

De obicei ajungi sa pui ipoteca pe strazi atunci cand nu mai ai bani si trebuie sa platesti taxe, chirii etc.
- Daca ai un grup de strazi de culori identice pe care nu ai case sau hoteluri, poti ipoteca orice strada din grup in orice moment si vei primi de la banca suma de bani inscrisa pe cartonas, intorci strada pe cealalta parte si oricine cade pe acea strada nu iti va plati chirie.
-Daca ai un grup de strazi de culori identice dar ai construite case sau hoteluri pe una sau mai multe strazi, pentru a ipoteca o strada trebuie sa vinzi mai intai toate hotelurile sau casele la jumatate de pret catre banca si apoi poti ipoteca strada respectiva.
-Pentru a scoate ipoteca de pe o strada trebuie sa platesti bancii suma ipotecii inscrise pe cartonas + 10% dobanda. Poti incepe sa construiesti cand ai toate strazile din acel grup fara ipoteca activa.