| MihneaTheLegend a întrebat:

Am primit de la cineva un laptop roșu, DELL cu Windows 7 Ultimate, sistem de operare AMERICAN.
Când navighez pe net, nu este nici o problemă. În momentul în care intru în Minecraft sau în orice alt joc, se face ecranul verde, rosu, alb, etc. Pe lângă asta se aude și un pârâit puternic.
Cum pot scăpa? Am dezactivat și firewallul.
P.S. : Se întâmplă la jocurile descărcate de pe net.

Vă rog, ajutați-mă!

18 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Bine ca spui de laptop ca e rosu in schimb alte detalii....nu dai! De parca ar conta culoarea! :D Intra in start ->run ->dxdiag ->da click pe tabul Display de sus, fa print sau copy/paste cu ceea ce gasesti acolo si posteaza aici.

(foloseste functia -> Raspunde din dreptul raspunsului. Vezi foto: http://i.imgur.com/N3Prx.jpg )

Răspuns utilizator avertizat
| neluL a răspuns (pentru MihneaTheLegend):

Intra aici si da click pe -> Check your system for the latest updates.
Instaleaza Java si ActiveX daca iti cere!
Download the ActiveX*/Java* installer
http://content.systemrequirementslab.com/......5.13.0.msi
Ultima versiune de Java http://www.java.com/

Dupa ce iti gaseste driverul il instalezi.

Răspuns utilizator avertizat
| neluL a răspuns (pentru MihneaTheLegend):

Am uitat sa-ti dau linkul unde sa dai click pe -> Check your system for the latest updates.
http://www.intel.com/p/en_US/support/detect/?iid=subhdr+dnlds_detect
Iti detecteaza driverul automat!

Răspuns utilizator avertizat
| neluL a răspuns (pentru MihneaTheLegend):

Asta e eroare de la Minecraft! Inchide jocul/serverul sau ce ai tu acolo -> din startup daca se poate.

| neluL a răspuns (pentru MihneaTheLegend):

Am cautat eu manual driverul si descarca-l pe acesta
http://downloadcenter.intel.com/......nfirm.aspx
E ultimul din 2013!

Răspuns utilizator avertizat
| neluL a răspuns (pentru MihneaTheLegend):

Am inteles si de aceea ti-am dat ultimul driver pentru placa ta video care nu face rau sitemului! Daca nu merge inseamna ca nu e de natura software si recomand service.

Răspuns utilizator avertizat
| neluL a răspuns (pentru MihneaTheLegend):

Cred ca pot sa te ajut prin mesaj privat dar de ce stai pe XP?

Răspuns utilizator avertizat
| neluL a răspuns (pentru MihneaTheLegend):

Care din ele? Ai 3 intrebari! Windows XP nu mai are suport tehnic de 2 ani si nu stiu nici daca ai CD cu drivere pentru sistemul tau. Fara drivere sa nu te apuci sa faci reinstalare in cazul XP.

Răspuns utilizator avertizat
| Yeu_Ady_1994 a răspuns:

Salut!
Problema asta am avut-o si eu.si-ti spun ca era foarte enervant sunetul acela, deci stiu cum e.
Am citit o groaza de forumuri si degeaba.
In fine vezi ca in bios s-ar putea sa ai optiunea optimized default dai pe ea si dai y, salvezi si s-ar putea sa nu-ti mai faca probleme.
E de la placa video tiuitu, eu asa am rezolvat.
Sper ca ti-am fost de ajutor.
Succes.

Răspuns utilizator avertizat