| javiga a întrebat:

Salut,am un laptop cu : Intel core i3 3110M
-4gb ram
-nVIDIA gt 620M
Intrebarea mea este urmatoarea:
Daca ma joc pe el in sufragerie unde este mai frig se poate supra incalzii? daca ma joc cel putin o ora-o ora jumate? Si daca jocurile de pe steam cele demo au un timp limitat!

5 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

De unde sa stim noi ce temp ai? Le-ai verificat? Ma refer mai ales la temperatura procesurului si a placii video.

Downloadeaza un program numit speedfan http://www.almico.com/sfdownload.php

Orice pana la 85 C este jucabil (nerecomandat, dar jucabil). Undeva peste aceasta temperatura, calcul se va opri automat pentru a nu se deteriora. Eu ma joc la o temp de vreo 60 C la placa video. Cum?

Fa simple pasi pentru a reduce temp. De ex, lasi computerul cat mai jos, preferabil pe podea, unde este o diferenta de cateva grade fata de nivelul biroului, mai sus.
Nu lasa computerul intr-un compartiment inchis, unde nu poate circula aerul.
In nici un caz nu o pui langa un calorifer.
In cazul in care este un calc mai vechi, desfaci toata unitatea si o cureti de praf cu o carpa uscata.
Nu fumezi (fumul de tigara poate ridica temp)
Si, in ultima instanta, desfaci calc si o lasi asa! O unitatea centrala desfacata nu va arata super frumos dar se va raci mult mai usor.
Cel mai important este temperatura camerei. Trebuie sa fie cat mai redusa!

Apropo de steam. de ce sa te limitezi la demo-uri de pe steam cand le poti lua de oriunde? Depinde desigur si ce cauti. Unele demo-uri au un timp limitat pe cand altele nu, depinde de producator si nu de steam, care doar distribuie acele demo-uri. Vezi lista mea de aici pentru alte link-uri demo +jocuri

http://www.tpu.ro/......ie-mmorpg/

| javiga explică (pentru Andrei7520152):

Da frate, mersi pentru raspuns dar eu vorbesc de laptop nu de calculator!

| javiga explică (pentru Andrei7520152):

Si la ce ajuta speedfan?

| Andrei7520152 a răspuns (pentru javiga):

Aa n-am fo atent. Dar nu-i foarte mare diferenta. In privinta unui laptop iti recomand sa o pui pe o suprafata elevata. In asa fel incat sa aiba laptopul ceva spatiu sub ea pentru a lasa aerul sa circule. ceva de genul http://static.in.groupon-content.net/app/08/11/1321684191108.jpg

Acel program tot ti-ar fi util pentru ca iti masoara temp laptopului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu daca te joci la frig nu se supra incalzeste, iar jocurile de pe steam nu au limita te joci cat vrei