| Mitrutz_Mitrut_1997 a întrebat:

Am un procesor Dual Core Intel Pentium G2130 3.2GHz si as vrea sa stiu daca mi-ar rula FIFA 15 Full langa o placa video GIGABYTE GTX 750 1GB OC GDDR5, 128 bit si 6GB RAM!
As vrea sa-mi cumpar FIFA 15 dar nu sunt sigur pentru ca FIFA 15 DEMO are freez-uri! Din cate am auzit versiunea FULL este mai bine optimizata dar nu sunt sigur PENTRU CA NU AM TESTAT-O NICIODATA!
Iar acum, as vrea sa stiu daca imi va rula FIFA 15 fara acele freez-uri si caderi de fps-uri?

11 răspunsuri:
| BobiTheBoi a răspuns:

Framedrop-uri si freeze-uri nu ai, dar nu o sa-ti ruleze bine pe high, si nici pe medium foarte bine, memoria ram o ai destul de mare, dar placa video si procesorul sunt slabe, mai ales pentru fifa 15. O sa-ti mearga cu putin lag pe medium, daca dai tot pe medium, si bine pe low.

| Mitrutz_Mitrut_1997 explică (pentru BobiTheBoi):

Cum sa am placa video si procesorul slabe daca am terminat: GTA 5 in niste detalii grafice destul de ridicate(40-60 fps-uri), Assassins Creed 4 Black Flag pe detalii grafice High(50-60 fps-uri), Battlefield 4 pe medium(55-60 fps-uri)!
Am jucat jocuri Open World care solicita mult mai mult un PC decent (cum ar fi PC-ul meu)!
Tu zici ca FIFA 15 imi va rula "bine pe low"! Pe Game Debate imi zice "Medium or High" http://www.game-debate.com/....../index.php
Imi va rula sau nu FIFA 15 pe niste detalii grafice ridicate in niste fps-uri decente?

| BobiTheBoi a răspuns (pentru Mitrutz_Mitrut_1997):

Pe game debate zice multe, dar nu toate adevarate, si eu de multe ori tin sa tind sa am incredere in el dar nu tot timpul este adevarat. Tu poti sa spui cui vrei ca ai terminat gta 5 si assin's creed pe pc-ul ala de carton. Dual-core este mai slab decat un core 2 duo care nici macar nu ar face fata jocului fifa 15. Daca stau mai bine si ma gandesc la ce cartof de placa video si procesor ai s-ar putea sa-ti mearga ok pe low. Tu iti dai seama macar ce vorbesti?
sa-ti ruleze bine Gta 5 iri trebuie un core i5 care-i de 50 de ori mai bun decat un dual core cum ai tu. Pe game debate spune ca minim un quad-core. Un quad-core are perfomanta dubla fata de dual core, si totusi nu prea face fata de Gta5. Tu ia-te in gura cat vrei si minte cat vrei, iti spun ca fifa 15 o sa-ti ruleze pe low decent. Oricat ai tine tu ca ai compnente care-ti fac un pc de gaming pentru ca ce ai spus tu ar trebui sa ai un core i5, 8gb ram, un hard disk decent si o placa video de la Asus-nVIDIA de 256bits si minim 2 gb. Ce blufezi tu acolo sunt niste aberatii enorme.

| Mitrutz_Mitrut_1997 explică (pentru BobiTheBoi):

Nu mint ca am terminat GTA 5, eu chiar l-am terminat si nu ma prea intereseaza daca ma crezi sau nu! Pe Game Debate mi-a zis exact cum o sa-mi ruleze GTA 5 si multe alte jocuri! Cum sa am "cartof placa video si procesorul"!?
Inainte sa comentezi, mai bine arunca-i o privire asupra procesorului cerut minim de FIFA 15, este vechi de mai bine de 8 ani, iar procesorul meu abia are 2 ani vechime de la lansare, si chiar le-am comparat si am constatat ca procesorul meu este mai bun decat Q6600!
Placa mea video este clar mai buna decat cea recomandata de FIFA 15, iar in plus, placa mea video este si mai noua cu vreo 2 ani si ceva decat acea placa video recomandata de FIFA 15!
Am mai pus o intrebare asemanatoare pe TPU si am primit raspunsuri de la niste utilizatori care au spus ca si lor, FIFA 15 DEMO le facea figuri, dar pana la urma au achizitionat versiunea FULL si au constatat ca versiunea FULL este mai bine optimizata, iar un utilizator care avea tot dual core a spus ca FIFA 15 FULL mi-ar rula fara probleme pe procesorul meu dual core!
Nu-mi pasa absolut deloc asa-zisele "pareri" ale tale!
Tu crezi ca am un PC din "carton" si ca mint in legatura cu GTA 5, cand de fapt, eu am un PC care poate rula cam toate jocurile noi lansate in niste fps-uri decente si care poate rula GTA 5 in niste detalii grafice destul de ridicate si fps-uri decente!
Aste este concluzia trasa de mine!
Bafta!winking

| BobiTheBoi a răspuns (pentru Mitrutz_Mitrut_1997):

Ai tras o concluzie foarte proasta, si o gandire si mai si. N-am chef sa-mi bat capul cu tine sa-ti explic, pentru ca scoti doar aberatii pe gura, si cum n-ai habar de capacitatea componentelor tale din pc.Habar n-ai nimic despre pc-uri dar incerci sa faci sa para ca si cum ai. Nici macar nu stii ce vorbesti. Cand o sa ajungi sa aflii cum e de fapt o sa ti se faca rusine de tine pentru ce prostii ai putu spune. Subiect incheiat.

| KodrutZ a răspuns (pentru BobiTheBoi):

GTX 750 slaba pentru FIFA 15? Ha, ha. http://www.game-debate.com/games/index.php?g_id=9278&game=FIFA%2015
Are sistem aproape perfect pentru medium.

| BobiTheBoi a răspuns (pentru KodrutZ):

GTX este o placa video buna, dar el si de 128 nici macar 256, si 1 Gb, mai ales daca ai un procesor asa de slab ca al lui placa video nu functioneaza la performanta ei maxima, sa fim seriosi. Dual-core-ul este expirat de mult, a fost o generatie trecuta a gamingului. Ce sa mai vorbim de Gta5 pe pc-ul ala. Poate i-ar merge in 8-9 fps.

| Mitrutz_Mitrut_1997 explică (pentru BobiTheBoi):

Cum am mai zis, mai bine puneai mana sa cauti inainte sa comentezi!
Esti complet in nestiinta de cauza!
Tu, imi zici mie ca "habar n-am despre PC-uri", cand de fapt, tu te contrazici cu capacitatea componentelor, crezand ca tu ai dreptate si ca specificatiile componentei respective sunt doar "niste aberatii"!
Este complet neinformat in capitolul PC-uri, inainte sa raspunzi mai bine te informai si poate imi spuneai un argument concret in legatura cu FIFA 15, dar tu vorbesti de pe pereti si nu ai absolut nici un argument concret in legatura cu asa-zisul "PC de carton"!
Tu zici ca GTX 750 si Pentium G2130 sunt componete foarte slabe pentru FIFA 15, dar de fapt, realitatea te contrazice pentru ca daca aruncai o privire asupra cerintelor de sistem ale jocului, cred ca lucrurile stateau altfel!
Aici inchei aceasta discutie pentru ca nu are rost si nu prea am timp sa te invat acum totul despre PC-uri!
In concluzie, INFORMEAZATE!
Bafta!

| KodrutZ a răspuns (pentru Mitrutz_Mitrut_1997):

Bine ca i-ai zis tu, m-ai scutit sa imi mai racesc gura de pomana.winking

| Mitrutz_Mitrut_1997 explică (pentru BobiTheBoi):

Cum am mai zis, INFORMEAZATE!
Acei GB de care zici tu (VRAM), nici nu conteaza in gaming! (it zic asta pentru cultura ta generala, poate nu mai comentezi in nestiinta de cauza)
Daca procesorul meu este deja expirat, atunci q6600 care este vechi de vreo 8 ani si ceva, si este si mai slab decat procesorul meu pentru ca le-am comparat, acela nu este expirat, nu!?
Nu are logica ce spui!
Nu-mi pasa daca ma crezi sau nu in legatura cu GTA 5, dar eu stiu foarte bine ce am terminat si in cate fps-uri mi-a rulat jocul!
Am terminat GTA 5 in texturi grafice medium spre high, iar minimul de fps-uri atins era 40, iar in mare parte el mergea cu 50-60 de fps-uri!
Sper ca aceasta convorbire sa te mai fi ajutat un pic, ca esti paralel in domeniul PC-urilor!
Bafta!

| Dumitrumarian a răspuns:

Iti va merge avand in vedere detalile procesor bun dual core 3200 si placa video 1gb 128 de biti si 6gb ram iti va merge normal Daca stii cum ti-ar merge fifa 07 pe un pc cu un procesor de 1600 si placa video incorporata si 1 gb ram daca stii cateva despre calculatoare iti dai seama de aici ADICA ITI VA MERGE PE NORMAL DAR MAI GREU PUTIN
DE PREFERAT LOW