| AlexAndrei96 a întrebat:

As vrea sa achizitionez un nou calculator HP. Vreau sa imi spuneti daca acest model impreuna cu aceste boxe sunt bune. Eu vreau un calculator pentru jocuri. Inclusiv jocuri de tip : GTA 4/5 Far Cry 3..deastea. Site PC >>----http://www.oktal.ro/......01130.html

Boxe >>---- http://www.emag.ro/......D99CXBBBM/

Daca credeti ca acest model de PC nu este bun pentru jocurile de inalta calitate va rog sa imi lasati in raspunsul dvs. si un site cu calculatorul bun. P.S Buget 15-23 milioane. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Glumesti, nu? Ala e calculator de office toata ziua. De boxe nu mai zic, niste flasnete.
Uite ceva in genul asta - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/720728/

| LoveIsLove4Ever a răspuns (pentru KodrutZ):

Mai tu nu gandesti cand dai wishlisturi? daca ala e PC de gaming eu sunt fecioara maria (ceea ce nu sunt ). un Intel core I3, sursa de doar 450W, o placa video de tot rasul care functioneaza pe baza de OC, o sursa TOTAL INCOMPATIBILA cu placa de baza, o placa de baza slaba dar scumpa... nu stiu cum ti-a dat funda. ma bucur ca nu a cumparat ca avea o surpriza mare cand insfarsit monta calculatorul si descoperea ca trebuie sa faca toate setarile complicate din BIOS. o placa de baza MSI 760GM-P21 cu un procesor AMD A10 3,4 GHz 5 MB cache L3, 8 GB ram corsair pe 1333 MHz, o placa video AMD RADEON HD 7770 1 GB GDDR5 128 BIT, HDD WD Blue 1 TB 7500 RPM si o unitate optica ASUS DVD-RW. toate piesele astea impreuna constituiau un pc care suporta GTA 4 pe MED-HIGH. un monitor cu o rezolutie de 1024x768 cu 75 Hz era suficient. macar daca raspunzi spune ceva folositor

| KodrutZ a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

Esti un adevarat specialist, ma inclin.
1. i3-ul e, dupa cum stim, de vreo 20 de ori mai slab ca un i5 sau un i7, evident. Ca sa vezi, e chiar peste FX-8350 in unele joace! http://www.bit-tech.net/......l-review/5
2. Evident ca un i3 si o placa video care suge undeva pe la 130W maxim, plus doua bete de ram, hard si ce mai e pe acolo au nevoie de sursa de 1250 W, orice specialist stie asta. Deh, eu nu-s specialist. Nu de alta, dar un sistem similar consuma, pe testate, sub 200W de la UPS, incluzind monitorul. In full load, desigur.
3. Ce e aia sursa total incompatibila si DE CE e asa?
4. Placa de baza scumpa si slaba? Pentru ca?
5. 650-ul e placa video de tot risul? A zis cumva ca vrea sa joace pe trei monitoare? "Pe baza de OC" - no comment.
6. Toate piesele tale desigur ca rupeau. Sau nu. Ai omis sa zici ce sursa de 2000 W alegeai pentru configuratia ta-minune.

| LoveIsLove4Ever a răspuns (pentru KodrutZ):

Aha deci ma iei in ras. bine. daca ai fi citit vreodata manualul de utilizare al placii recomandate de tine ai fi vazut ca scrie clar "you have to set the memory capacity and GPU frecvency manually. this graphic card cames factory underclock ". (am avut placa asta de la eMAG si am returnato ) placa de baza pe Micro ATX si sursa pe ATX 9 ceea ce le face INCOMPATIBILE, placa aia video cere mult RAM (am uitat tu ai bagat din plin ) si multe resurse de la un CPU SLAB! ai bagat 16 GB RAM pe 1600 MHz cand colo cu 8 GB ram si un windows 7 ultimate pe x64 (bineinteles cu recomandarile mele ) iesea un PC perfect pentru jocuri ( daca avea un buget mai mare chiar era de gaming ). placa de baza, tu ai citit macar valorile latimei de band, ale busului sau macar ai cautat de curiozitate pe www.google.ro sa vezi toate specificatiile. hai sa zicem ca eu cumpar acel sistem ( bine inteles cu alta sursa ) si nu ma multumesc performantele PC-ului. si vreau OC, ce fac. BIOS-ul acelei placi nu are toate setarile care permit un OC stabil, dar un MSI 760GM-P21 are zeci de stari simplificate sau poti opta pentru cele avansate. daca nu te pricepi activezi Auto OC genie si ai un OC stabil in 5 minute. nu am zis nimic de o sursa de 1250W, una de 550-600W era perfecta pentru PC-ul ala ca sa pot face OC cu succes si sa ii asigur INTREGULUI sistem putere electrica optima. si daca esti asa de destept si expert pe cum zici ( eu nu cred in ciuda fundelor tale ) gaseste o incompatibilitate. da intr-adevar am gresit la placa video este cam slaba. dar se poate schimba. gasestemi tu 2 piese in sistemul meu care nu sunt compatibile. ( ca sa stii am exact acel sistem in afara de placa video care dupa cum ai vazut mai am putin si o cumpar ). eu am testat toate optiunile din BIOS si am facut OC cu OC genie si OC manual. am testat cu Prime95 8 ore si nu am avut nici macar o eroare dupa ce am marit in unitati mici toate frecventele si voltajele. asa ca albert einsteim gasestemi o greseala

| KodrutZ a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

1. E si greu a naibii sa setezi manual niste frecvente, mai ales cind placa vine cu softul necesar pentru a face asta. Se presupune ca utilizatorul nostru, gamer fiind, nu e maica-mea care se pierde in peisaj daca ai scos-o din Google.
2. Ce ATX 9 la sursa, ti-e rau? Micro ATX se refera la formatul placii de baza ca marime fizica, in caz ca nu stiai. ATX 2.3-ul sursei e alta mincare de peste.
3. Placa video cere mult ram ca sa... ce? Are ea destula memorie. Daca tot faci afirmatii de-astea exuberante, da si tu macar o sursa care sa le confirme.
4. Nu stiu la ce wishlist te uiti tu, dar eu i-am bagat doar 8 gigi de ram.
5. Nu discutam de cifre, discutam de rezultate in teste practice. Nu am zis ca al tau era jalnic, 7770 nu e cu mult sub un 650, dar cu A10-le ala cam dai cu mucii in fasole.
6. Iti iei i3 si stai linistit, nu faci OC. Am facut OC pe AMD cam toti cei 15 ani cit am fost in tabara lor. Am trecut pe Intel si mi-a scazut vizibil factura la curent (X2 4000+ dus pe la vreo 2.5 GHz > i3 2120). O sursa de 400-450W care are protectii si amperaje stabile duce multe. Ia si vezi comentariile de pe PCGarage la Sirtecu' de 400W, de exemplu.
P.S. Poate ne zici si cite SATA3-uri are placa aia magica... plus ca ar fi foarte interesant de vazut cit curent in plus consuma configuratia aia overclockata pentru a oferi cam acelasi nivel de performanta cu cea mentionata de mine.

| LoveIsLove4Ever a răspuns (pentru KodrutZ):

Asculta bai asta, mai calcat pe nervi rau. dar incerc sa raman calm. daca nu il cunosteam pe baiatu asta taceam dre acum din gura da il cunosc si nu este chiar "avansat" este incepator. placa aia video NU vine cu softul necesar pentru OC, totul se face din BIOS ( Binary Integrated Operating System sau Basic Input-Optut System in caz ca nu stii ce e ala BIOS ) bun sa spunem ca cel care cumpara ce ai zis tu are nivelul de cunostinta in informatica egal cu cel al bunicii mele. ( se presupune ) cel care cumpara ce vrea :
sa ii dea drumu fara sa faca nu stiu ce configuratii sau sa faca configuratii complicate si de durata? acum sa fim seriosi. da " placa aia magica " asa cum ii zici tu e una low-cost si high performance. intr-adevar nu are SATA 3 are 4 porturi SATA 2. dar crezi ca un HDD normal transmite cu o asemenea viteza? eu nu cred. daca vrei sa stii un HDD de 1 TB la 7500 RPM transmite date cu MAX 50-100 MBPs. un HDD are de aliniat piere ( cititor cu portiunea exacta pe disk ) si din cauza asta se produce fragmentarea care ingreuneaza transferul de date si sa presupunem ca utilizatorul nu a auzit de acele aplicatii care repara asta. ce se intampla? nu scade viteza pana la 40 MBps? acuia zi-mi einstein in IT ce wishlist prost ai recomanda. da-mi mie un wishlist presunand ca am buget nelimitat si vreau watercooling sa vedem asa imi dai ceva bun?

| KodrutZ a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

Daca ai buget nelimitat si vrei watercooling iti iei frumos asta si nu te complici - http://pc-coolers.ro/sisteme-pc/sistem-pc-coolers-nemesis-overdose-xl--1043
Legat de ce ai zis de hard... poate conceptul de "burst transfer rate" ti-a trecut cindva prin fata ochilor, doar ca nu iti aduci aminte de el.
La treaba cu BIOS-ul... exista manuale. Nimeni nu se naste savant, idiot e ala care nu e in stare sa citeasca 2-3 pagini si se plinge ca nu stie.

| LoveIsLove4Ever a răspuns (pentru KodrutZ):

Pai nu, da-mi tu un wishlist din ala de proasta caltate si high cost de al tau

| AlexAndrei96 explică (pentru KodrutZ):

Nu am buget nelimitat... bugetul meu e de fix 2800 lei..si nu imi mai trebuie nici un wishlist, am deja.

| KodrutZ a răspuns (pentru AlexAndrei96):

Pai stai sa ne prindem si noi, ti-ai luat laptop pina la urma sau te bagi la wishlistul meu? Nu de alta, dar ar trebui schimbata sursa ca aia nu mai e in stoc.

| AlexAndrei96 explică (pentru KodrutZ):

Nu.nu am ales niciuna din wishlisturile voastre, am fost chiar la "un specialist in gaming" si mi-a facut lista de fix 2500 lei...are tot ce trebuie.multumesc oricum. si daca tot intreba alex de ce ti-am dat funda, o sa ii raspund. a luat funda doar pentru ca era singurul raspuns si pentru ca dupa mi-am dat seama "ca chiar" e de office.

| KodrutZ a răspuns (pentru AlexAndrei96):

Hai nu fi rau si da-ne si noua lista de fix 2500 de lei sa nu murim prosti. Pe mine unul ma faci curios. Presimt un procesor AMD FX si un HD 7850 cu ceva sacrificii in rest?

| KodrutZ a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

Pai... pai nu.

14 răspunsuri:
| AlexAndrei96 explică:

Ok, in final nu mai am nevoie, dar vreau sa imi sugerezi un procesor pentru laptop-ul meu http://www.dmi-it.ro/categorii/calculatoare/laptop.php?cod=14526? Ma deranjeaza mult ca are doar 1.8 GHz. Asta este singurul lucru care ma deranjeaza la el. Mersi;) Funda apropo

| bescan a răspuns (pentru AlexAndrei96):

PC din ala am si eu ati merge pe el gta 4/5 si far cry eu ti-l recomand dar boxele nu sunt prea bune daca vrei boxe conctateaza-ma pe facebook elvis feraru boxele sunt HP originale se aude pana la etajul 4 intr-un bloc eu pe ele cer 30 de milioane.