| ReyZ a întrebat:

Salut, astazi mi-am luat un PC nou(i5 4gb de ram placa de baza gigabyte etc ) si am vrut sa instalez windows 7 64 de biti de pe un stick(un Kingston de 8 am folosit daemon tools pe imaginea iso si am copiat fisierele din iso pe usb) si nu a mers.Am setat din bios sa booteze de pe stick dar ramane blocat pe un ecran negru pe care scrie "loading operating system". Multumesc anticipat.PS Stickul este nou si inainte sa copiez fisierele din imagimea iso nu l-am formatat.

1 răspuns:
neluL
| neluL a răspuns:

Omule, fa-l bootabil stickul! Iti dau un programel mic care iti face tot, il folosesti foarte usor si formateaza el stickul la instalarea IOS-ului.
Programul se numeste ZOTAC WinUSB Maker si il descarci de aici (pagina oficiala) http://joshcellsoftwares.com/products/zotacwinusbmaker/

Instaleaza programul
Introdu stickul in portul usb
Deschide programul
Acum stickul introdus o sa apara in Windows Explorer sub partitii cu un nume sau o litera, tot ce trebuie sa faci este sa tragi cu mouse-ul (drag & Drop) de acea litera sau nume peste programul Zotac si apoi trage windows-ul (ISO) peste program si astepti, o sa-ti apara o bara portocalie cu evolutia programului jos.

Apoi intra in Bios si seteaza sa booteze dupa stick.

Asta e tot!