| elrusso a întrebat:

de ceva timp calculatorul meu a inceput sa-mi faca probleme grave. Am dedus ca este de la placa video, care oricum era oaia neagra a sistemului. Oricum, ceea ce as vrea sa stiu, din experienta voastra, ce e mai rentabil: sa-mi modific pc-ul (alta placa video, alta placa de baza alte tot), sa-mi iau un laptop sau un pc cu totul nou?
Tot aici, care ar fi o placa video ideala pentru sistemul meu?
Placa de baza: Nvidia GF7050 V-M7
Procesor: Q6600 2.4 GHz Quad Core
RAM: 4GB
HDD: 2x500GB (deci memorie cacalau)
Video: Ati Radeon X1550 (dupa cum spuneam, oaia neagra)

Deci, care ar fi o placa video buna pentru ceea ce am eu?
La fel, as vrea sa stiu care ar fi cea mai buna configuratie pentru gaming, intr-un buget acceptabil (2000-3000 lei dar nu neaparat)? Nu ca as fi mare fan, dar ma gandesc ca daca jocurile solicita cel mai mult un sistem atunci daca imi iau ceva pentru gaming nu voi avea treaba cu el un timp...

Mersi anticipat de raspunsuri, si, va rog, fara raspunsuri la caterinca. Cu simtul umorului, da, dar daca raspundeti doar ca sa scrieti ceva, nu va mai obositi. Mersi din nou si sarbatori fericite!

Răspuns Câştigător
| Wehrmacht a răspuns:

Eu iti recomand sa iti alcatuiesti in PC din bucatele.Tot ce conteaza este compatibilitatea pieselor si cat de bune sunt.Am facut un calcul si am ajuns la concluzia ca daca il alcatuiesti tu te costa cam cu 5 mil sau cu mult mai putin fata de unul care poate sa nu aiba aceleasi performante dar este deja asamblat.Hotarastete ce vrei sa faci pe el si in functie de asta alege componentele.Eu iti recomand un procesor AMD pentru jocuri.Este foarte ieftin si merge bine.Nu tot ce este ieftin este si prost.Cu banii care ii ai disponibil iti faci sistem sa mearga toate jocurile noi. Uita-te la cerintele unui joc pretentios si in functie de el cauta piese potrivite.Ai mare grija la sursa care o alegi si la ce conectori are.
Daca iei procesor de la AMD va costa cam maxim 8 mil chiar si unul cu 4 nuclee si o frecventa ridicata, RAM poti lua cam cu 4 mil 4 GB sau mai mult, placa video nu depaseste 7 mil ca eu am comandat una de la eMAG la 4 mil si ruleaza la high crisys 2 fara probleme, HDD-ul nu e nici 2 mil unu' de 1 TB, sursa nu e mai mult de maxim 3 mil...cauta la emag.Citeste specificatiile componentelor si comentariile sa vezi ce au de spus altii. Daca vezi un comentariu care neaga calitatea produsului nu comanda.La eMAG este livrare gratuita daca depaseste 90lei, raport calitate/pret excelent.

2 răspunsuri:
| atentat a răspuns:

Pentru gaming tiar trebui un Quadcore dar iti trebuie si un procesor pe masura ti_as recomanda o placa geforce 8800

| ionutVUVUZELA a răspuns:

Pai cumperi o placa video gt 240 eu zic ca ajunge o placa de baza(Nu stiu cum ii zice dar suporta doar procesoare i3 i5 si i7)si iti cumperi un i5 daca ai bani chiar si i7(cam 1000 de lei)si ram daca nu ma insel placa de baza suporta doar ddr3 asa ca cumperi 2x2gb kit si gata si iti mai raman bani iti zic eu.ca placa e 250-300 lei.procesoru 5-6-1000 de lei ramu daca nu ma insel cand a luat un coleg a luat de la eMAG cu 150 de lei.si placa de baza e 200