| sog1 a întrebat:

Salut,deci am o problema destul de mare cu Calculatorul, pur si simplu aseara l-am deschis am satat pe el si dupa 2-3 ore l-am inchis, azi dimineata cand sa-l deschid vad ca imi apare "Disk boot failure. Insert system disk and press enter", m-am gandit sa-i dau restart, dar acelasi lucru, problema ca se aude un ticait, care cred ca provine de la Hard Disk, am hard S-ATA, am incercat sa scot cablurile, sa le schimb,sa schimb mufele de pe placa de pe baza, nimic... Tot la fel face, iar daca scot caglul "Sata" nu mai ticaie dar primesc aceeasi eroare...
Pur si simplu nu stiu ce sa fac, am incercat mai multe metode de pe net dar nu merg.
Astept un raspuns, fara bataie de joc

2 răspunsuri:
| Vl4dootz a răspuns:

Intai intra in bios si vezi daca iti listeaza hard disk-ul.
Reseteaza setarile bios si da-i restart. (ma refer sa dai default settings din bios)
Verifica daca sunt conectate cablurile corespunzator.
Testeaza hard disk-ul pe un alt pc sa vezi dacca iti da aceiasi eroare.
Daca nu functioneaza nici o metoda, asta inseamba ca hard disk-ul tau e stricat.
P.S. Ce sistem de operare foloseai pe acel hard disk?
Bafta!

| MarianM009 a răspuns:

Incearca HDD-ul pe alt PC si vezi daca iti functioneaza acolo. Din ce ai zis tu mie imi suna ca trebuie sa cumperi alt HDD. Acul sa se deviat de pe platane.
Ai zdruncinat prea tare de PC dupa ce l-ai inchis?