| ralfy123 a întrebat:

Este adevarat ca vine cutremurul si la noi ca in japonia is toate casele distruse? Du fundita pentru rasp bun!

Răspuns Câştigător
| dark_9812 a răspuns:

Cutremurul din Japonia se presupune ca a fost degajat de o explozie solara. Aceasta putea lovi oriunde, dar s-a nimerit ca pamantul sa fie orientat cu Japonia in directia in care a lovit, de aici si seismul. Sincer nu cred ca va fi un cutremur in Romania din cauza unui alt cutremur. Totusi se spune ca pe 19martie luna va fi mai aproape de pamant dar nu cred ca are vreo legaturathinking

6 răspunsuri:
| radurex25 a răspuns:

Miram-as
o,si,profu,ce treba au cutremurele cu apa?

| SkyCracker a răspuns:

Eah...Se spune ca pe 19 martie se va apropia Luna de Pamant si se vor intampla fenomenene naturale neobisnuite...Gen dereglarea busolelor si alte porcarii de-astea. Oricum am auzit ca daca ar fi un cutremur si la noi, ar fi maxim de vreo 5 grade Richter.

| Mony a răspuns:

Am auzit ca se zvoneste ca va fi un cutremur si prin Bucuresti...da de intensitate mai mica, deci nu cred ca va fi ca si in Japonia. cel din japonia a atins aproape punctul de cel mai mare cutremur dar nu cred ca si in Romania sa fie chiar asa...

| doubleweb a răspuns:

La noi nu vine nici un cutremur, suntem mai feriti. La ei a venit deoarece ei sunt inconjurati de apa.

| andrei112 a răspuns:

Salut!
In Japonia daca ar fi fost doar cutremurul nu ar fi fost victime prea multe. As spune maxim 50, deoarece la ei sunt cutremure zilnic, ei avand cladiri rezistente. Acolo victimele au fost datorita tsunamiului. In Romania un cutremur de 9 grade pe scara Richter ca in Japonia ar face ravagii. La noi sansele sunt mult mai mici deoarece Romania nu se afla pe o zona cu activitate tectonica ridicata (cum e Japonia, la intersectia dintre placa Pacifica si placa Euroasiatica). In Romania sunt niste microplaci care se intersecteaza in zona Vrancea, de aceea acolo sunt mai frecvent cutremure. Sansele unui cutremur de 9 grade pe scara Richter in Romania sunt aproape nule. Totusi, desi la Japonezi cutremurul de 9 grade nu a facut mari pagube si victime (repet, tsunamiul creeat de cutremur a facut ce era mai rau), in Romania la un cutremur de 7 grade nu ar ramane mai nimic intreg(la o anumita distanta de epicentru).
@profu In Japonia cutremurele nu se produc pentru ca "sunt inconjurati de apa"(am explicat mai sus de ce), presupun ca te refereai la tsunami, si intr-adevar, sansele unui tsunami la noi sunt aproape nule ("aproape" pentru ca "orice se poate intampla").

@dark - Exploziile solare nu influenteaza in niciun fel dinamica scoartei terestre, cine face o asemenea afirmatie este "de rasul targului".

Luna intr-adevar poate influenta dinamica scoartei terestre, dar foarte putin, repet, motivul pentru care se produc cutremure este miscarea placilor tectonice, cauzata de curentii magmatici.

Nu se poate prezice cand va fi un cutremur si astfel de presupuneri nu au nicio baza solida.

| RoBy_2338 a răspuns:

Andrei are pe deplin dpreptate ...la noi tsunami mai greu si japonezii daca nu stiati au o arhitectura mai deosebita la constructii si ma refer la blocurile acelea nou construite care seonduleaza, dar nu se rup