| S1mplu a întrebat:

Salut prieteni, am o întrebare destul de sau probabil dificilă, am în gând să blochez un anumit joc și câteva site-uri la un calculator pentru totdeauna, să nu mai poată fi accesat niciodată de pe nici un browser, nici jocul și nici acele site-uri, iar la asta am nevoie de ajutorul vostru. vreau să știu dacă în fila host din Windows se pot bloca permanent orice site la acel joc și orice altceva ce îmi doresc eu, dacă se poate așa ceva, am de gând să recompiled un Windows XP sp3 cu acele setări pentru a nu putea fi accesat nici după reinstalarea windows-ului, momentan folosesc win XP sp3 pt că nu am calculator performant pt a utiliza versiuni mai avansate și pt mine este destul de ok și XP. E cel mai stabilit pc meu. Am vreo șansă să blochez acele site-uri și acel joc permanent în fila host?

Jocul este acea prostie de metiin2 ași vreau să blochez orice site de mențin, de permanent, orice informație despre el, orice server privat sau normal, orice video de pe YouTube despre mentin, să fac să nu mai existe deloc.

Iar site-urile cu chat la fel, acele tâmpenii de chituri și radio în același timp ce provoacă la cu muzica lor de kkk, să șterg fie și cea mai mică fărâmă de informație, permanent.

Îmi cer scz pt iubitorii de joc și aceste site-uri, doar că nu suport să mai aud de a#a ceva cât trăiesc, dacă va fi posibilă treaba cu host, voi lua orice info, indiferent cât ar dura și voi șterge existența acestora de pe orice pc la care se va instala Windows-ul compilat astfel, hostile fiind protejat de o parcă la care nimeni să nu aibe acces niciodată și să fie protejat fără a i se putea șterge numele sau a fi șters la propriu.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nicio protecție nu e 100% sigură. Mai eficient ar fi să configurezi un proxy server pentru orice acces spre internet, căruia să-i configurezi o filtrare pe IP-uri (cunoscute) și cuvinte cheie. De asemenea, un firewall bine configurat.
Dar, așa cum spuneam mai sus, toate astea se pot ocoli.
Gândește-te doar ce simplu ar fi să vin eu cu un stick USB bootabil cu o versiune de LINUX live distribution și să bootez mașina ta fără absolut nicio opreliște! Și asta ar fi doar cea mai simplă metodă, dar nu și singura.

| S1mplu explică (pentru mihai69):

La mine pe calculator nu umbla aproape nimeni dar mi-ar place sa nu mai vad acele site-uri si asa, nu s-ar gandii nimeni sa vina la mine la pc cu vreo versiune de linux, windows live si sa faca nu stiu ce laughing toti pe care-i cunosc nu ar putea face asta pentru ca nu se pricep, deci as fi safe happy