| Faicu a întrebat:

Salut, raspundeti-mi va rog la 2 intrebari:
Ce inseamna VPS?
Exista posibilitatea sa „inchiriez" un PC? Adica sa platesc o suma de bani si sa am acces la un PC prin internediul PC-ului meu, adica sa pot intra in acel PC pe care il inchiriez cu Team Viewer (de exemplu)?

Răspuns Câştigător
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
1 VPS:Virtual Private Server
Asa-i mai scurt de zis (VPS).

Avantajul pe care il are un VPS este partajarea exacta a resurselor serverului. Ceea ce inseamna ca sti exact ceai cumparat, deci cati vizitatori puteti tranzactiona pe site si care sunt limitele.
(Procesor, Rami, Spatiu HDD,...).

2 Inchiriez un pc (Servar Dedicat).
Asa se numeste (Servar Dedicat) ai un pc care te poti conecta prin 2 feluri:
-Team Viewer
-Remote Desktop Connection (Start=All Program=Accesories=Remote...).

Dar costa mai mult acest lucru.

3 Diferenta intre un Servar Dedicat si un VPS.
VPS-->Este o masina virtuala unde se pune servere gen cum sa iti zic (CS, Minecraft, Metin2, Samp...) desigur ca la VPS sunt anumite limite la acel pret ieftin.

Iar la Servar Dedicat este un pc care este mai scump dar poti sa faci anumite lucruri care pe un Vps nu le faci deloc.
Am avut un Servar Dedicat care puteam sa fac 4 VPS din acelea + mai ma si jucam pe Acel servar dedicat jocuri care nu puteam sa ma joc pe un pc mai slab. (Am luat ultimul Servar dedicat 256Gb Ram cu 16 colere).
Deci iti dai seama cat de bine imi mergea servarul si cat de bine imi castigam bani inapoi.